ԲԴԽ անդամի թեկնածու Գագիկ Ջհանգիրյանն ԱԺ պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի հարցին ի պատասխան՝ անդրադարձավ «Մարտի 1»-ի գործի ընթացքին:
Ջհանգիրյանը նշեց, որ աննորմալ երեւույթ է, որ արդեն 1 տարի 8 ամիս է՝ դատական նիստի նախապատրաստական փուլը չի ավարտվել, եւ բուն դատաքննությունը չի սկսվել:
«Դա, եթե ուշադիր հետեւում ենք, երեւում է, որ պաշտպանական տակտիկա է: Թե ինչ նպատակ են հետապնդում, ինձ թվում է՝ հասկանալի է: Նույնիսկ պատասխանել չարժե: Բայց որ դա աննորմալ երեւույթ է, եւ ես չեմ հիշում 90-ականներից, երբ այս ոլորտում եմ, որեւէ դատավարություն, որի նախապատրաստական փուլը 2 ամսից ավելի տեւի, էլ չեմ ասում՝ 1 տարի ու կես: Այստեղ լուրջ մտորելու տեղիք կա»,- ասաց նա:
Միեւնույն ժամանակ, Ջհանգիրյանն ընդգծեց՝ հիմա լուծում չունի, որ ասի, թե ինչ պետք է արվի, հատկապես՝ ԲԴԽ-ն ինչ պետք է անի, որպեսզի դա արագանա:
Բացարկների շարքը, որ ներկայացնում են մեղադրվող կողմի պաշտպանները, Ջհանգիրյանի համոզմամբ՝ արհեստական ձգձգում են եւ պաշտպանության իրավունքը չարաշահում, ինչը դատավորները, մեղադրողները բարեխիղճ հանդուրժում են:
Սակայն, ըստ իրավագետի, վաղուց արդեն իրավունքի չարաշահման սահմանը անցել է, եւ պետք է դատաքննությունը սկսվեր:
Ջուլհակյանի ճշտող հարցին՝ դատարանը չունի՞ գործիք այդ ձգձգումների դեմն առնելու, Ջհանգիրյանը պատասխանեց.