Արցախի ԱԺ նախկին պատգամավոր Վահան Բադասյանին երկու ամսով կալանավորելու դատարանի որոշումն այսօր բողոքարկվել է Վերաքննիչ քրեական դատարան:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց նրա պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը:
Հիշեցնենք, որ «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության նախագահը կալանավորվել էր հունվարի 29-ին: Նա մեղադրվում է իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր հնչեցնելու համար։ Առաջադրված մեղադրանքում Բադասյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչում:
Պաշտպանը ասաց, որ առավոտյան է հանդիպել իր պաշտպանյալին. «Տրամադրությունը լավ է, առավոտյան բժիշկը զննել է Վահան Բադասյանին, առողջական խնդիրներ չունի, չի բողոքում, իսկ պահման պայմանների վերաբերյալ ոչինչ չասաց»,- նշեց Պապիկյանը:
Հիշեցնենք, որ Վահան Բադասյանը Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում հունվարի 28-ին լրագրողների հարցին ի պատասխան՝ վարչապետին զենքի ուժով հեռացնելու կոչեր է հնչեցրել:
«Նիկոլ Փաշինյանին պետք է հեռացնենք արդեն ոչ միայն որպես պարտության սիմվոլ, այլ նաև թշնամի»,- նշել է Արցախի ԱԺ նախկին պատգամավորը:
Լրագրողների ճշտող հարցին՝ ինչ տարբերակո՞վ, Բադասյանն արձագանքել էր՝ բոլոր տարբերակներով, այդ թվում՝ զենքի։ «Այո, ես սպառնալիքի կոչեր եմ անում։ Ես գիտակցաբար եմ անում, թող ինձ ԱԱԾ-ն ձերբակալի։ Ինքը պետք է վերանա և հեռանա»,- ասել է Բադասյանը։