Առաջիկայում կներկայացվի ՔՊ իրավական դիրքորոշումը ներկայացված դիմումների կապակցությամբ։
Այս մասին հայտնում է ԱՀ նախագահի լրատվական ծառայությունը։
Արցախի ԱԺ նախկին պատգամավոր, «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահան Բադասյանը ազատ կարձակվի:
Պաշտպանը ասաց, որ առավոտյան է հանդիպել իր պաշտպանյալին:
Որոշումը քիչ առաջ հրապարակեց Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝
Արցախի ԱԺ նախկին պատգամավոր, «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահան Բադասյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու մեջ:
«Տարբեր, ընդհուպ՝ մինչեւ ֆիզիկապես հեռացնելը: Այսինքն՝ դա ենթադրում է, որ թշնամուն մենք պետք է վերացնենք… այո՛, զենքի միջոցով նաեւ… այո՛, ես սպառնալիքի կոչեր եմ անում եւ գիտակցաբար եմ անում:
Տարբեր, ընդհուպ՝ մինչեւ ֆիզիկապես հեռացնելը: Այսինքն՝ դա ենթադրում է, որ թշնամուն մենք պետք է վերացնենք... այո՛, զենքի միջոցվով նաեւ... այո՛, ես սպառնալիքի կոչեր եմ անում եւ գիտակցաբար եմ անում:
Արցախի ռազմական-քաղաքական գործիչ Վահան Բադասյանի առողջական վիճակում ամեն ինչ դրական է ընթանում, բարդություններ չկան։
«Չի բացառվում, որ մի քանի օրից տեղափոխվի ընդհանուր նյարդավիրաբուժական բաժանմունք»,- ասաց նա:
Արցախի ռազմական-քաղաքական գործիչ Վահան Բադասյանի վիճակը շարունակում է մնալ կայուն ծանր՝ չնայած մի փոքր դրական տեղեշարժ կա:
Վիրահատական պլանը կատարվել է, վիրահատության արդյունքից գոհ ենք, մնացածը ցույց կտա ինտենսիվ բուժումը:
Աշոտ Կուրղինյանը նշեց, որ Բադասյանի վիճակը գնահատվում է ծանր:
Արդեն հանրահայտ Ահարոն Ադիբեկյանն է միացել այդ ռեւանշիստներին եւ լուրեր է տարածում, թե ֆավորիտները Արայիկ Հարությունյանը, Մասիս Մայիլյանն ու Վիտալի Բալասանյանն են: Ո՞վ է Արայիկ Հարությունյանը՝ փողատեր
Մենք ունենք ծրագիր, թե ինչպես պետք է արագ կերպով անցումային փուլում Արցախը վերամիավորել Հայաստանի հետ: Արցախում այլեւս չպետք է լինեն նախագահական համակարգ, կառավարություն, Ազգային ժողով:
Հայաստանում եւ Արցախում այսօր դեռեւս շարունակվում է այդ կլանի կողմից հարստահարումը՝ ներքին ռեսուրսների, ընդերքների, մենաշնորհների միջոցով: Նրանք տնտեսական հանցագործներ են: Այդ մարդիկ չեզոքանալու են:
Բայց դրանից անկախ` Արցախի իշխանությունները պարտավոր են մանրակրկիտ և բաց հետաքննություն անցկացնել և թափանցիկ ու համակողմանի հաշվետվություն ներկայացնել:
Մեր հարցին, թե ո՞րն է պատճառը, որ ազատման դիմում է գրել, Կարապետյանը պատասխանեց. «Երկարատեւ ծառայությանս ժամկետն անցել է, ես էլ որոշել եմ դիմում գրել»:
Եթե նույնիսկ հրաժարվում են Արցախին բանակցային կողմ ներգրավելուց, պետք է Արցախը հայտարարվի Հայաստանի անբաժանելի մաս եւ Հայաստանն արդեն ամբողջովին իր վրա վերցնի հարցը:
- Ես կարծում եմ, որ ՊՊԾ գնդի գրավումը, ժողովրդի ընդվզումը: Սերժ Սարգսյանը փոքր ինչ ժամանակ փորձեց շահել, որպեսզի 2018 թվականին Հայաստանի վարչապետ դառնալուց հետո վերջնականապես հանձնի հողերը:
Արցախի հերոս Սամվել Բաբայանն «Ազատության» հետ զրույցում հայտարարել է, որ ծրագրում է իր թեկնածությունն առաջադրել 2020 թվականին Արցախում կայանալիք նախագահական ընտրություններում:
Սամվել Կարապետյանը շատ վաղուց պետք է հեռացված լիներ պաշտոնից, որովհետեւ ինքն Արցախի ծեծ ու ջարդի քավորն է եղել: Դուք հիշում եք Բերձորի պատմությունները, պատգամավորի առեւանգումը:
Հարցին, թե ինքը որպես ընդդիմադիր քաղաքական ուժ տեսնո՞ւմ է Արայիկ Հարությունյանին նախագահի պաշտոնում, Խանումյանը պատասխանեց. «Ոչ, ես տեսնում եմ այլ թեկնածուների եւ մասնավորապես՝ ընդդիմությունից»:
Արծվիկ Մինասյանն ասաց, որ գյուղատնտեսության ոլորտում կարեւորում են այդ արտադրությունը:
Մեր ժողովրդի մի մասը 2016 թվականից հետո գիտակցելով, որ մի բան պատահելուց հետո այս իշխանությունը չի կարող բան անել, սկսեց արտագաղթել երկրից:
Երբ արդեն Հայաստանում թավշյա հեղափոխությունը հաղթանակած է, վախի մթնոլորտը անցած է, եւ քաղաքացու իրավունքը հարգվում է, Արցախում մնում է նույն վախի մթնոլորտը:
Հադրութի խանութներից մեկում մի խանութի տեր բերել է վաճառելու գլխարկներ վրան գրված «դուխով», կառավարման պետական մարմիններից անմիջապես արգելել են վաճառել դա, հիմա ինչպե՞ս մեկնաբանենք դա:
Շատ ուրախ եմ, որ թեկնածուներ շատ ունենք, բայց այսօր նշանակված անձը Արտակ Դավթյանն է, եւ ես համոզված եմ, որ նա նույնպես արժանի թեկնածու է: