Մենք անհավասար մարտում կռվել եւ պարտվել ենք. Հայաստանը արտադրական կարողությունների զարգացման խնդիր ունի. Հակոբ Արշակյան
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է նաեւ վերջին պատերազմին՝ ընդգծելով, որ, իր գնահատմամբ, մեր զինված ուժերը ներդրել են ամեն ջանք ու եռանդ պատերազմում հաղթելու համար:
«Հայ զինվորը կռվել է անձնվիրաբար, այստեղ կասկած չի կարող լինել»,- նշել է նա:
Նախարարն ասաց, որ, այո՛, պատերազմում թիկունքի հետ կապված խնդիրներ եղել են, եւ դրանք բարձրաձայնվել են, համապատասխան մարմինները ուսումնասիրություններ են կատարում. «Եղե՞լ են մեղավորներ, այդ մեղավորները կգտնվեն»:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը արտադրական կարողությունների զարգացման խնդիր ունի. «Եկեք պարզ խոսենք, մենք արտադրանք տալու լրջագույն խնդիր ունենք, այս հարցերը պետք է իսկապես ընդունենք այնպիսին, ինչպիսին կան»:
Բանախոսը նշեց, որ պետք է հասկանալ, թե «Բայրաքթարները» քանի տարում ու ինչ ֆինանսավորումներով են ստեղծվել. «Եթե մենք մեզ այդ հարցը չենք տալիս, ապա մենք հրաշքի ենք սպասում. պիտի իմանանք, որ հարյուրավոր, միլիոնավոր դոլարներ են ծախսվել, ու դրանք տարիների ընթացքում են տեղի ունեցել»:
Ըստ նրա՝ իշխանության գալուց ի վեր իրենք առաջնահերթությունը տվել են պաշտպանության ոլորտին։
Խոսելով «Սու-30»-ների մասին՝ նախարարն ասաց. «Եթե դու ունես մեկ միավոր, որն ունի չորս խոցող միջոց, բայց քո վրա գալիս է 30 անօդաչու թռչող սարք, ի՞նչ է անելու քո հակաօդային պաշտպանության միջոցը, թիրախավորելու է դրանցից որոշները ու ոչնչացնելու է, դրանից հետո իր տեղն իմանալու են, ու սկսելու է մարտ, մարտի ընթացքում կխոցե՞ն հակաօդային պաշտպանության միջոցը, թե՞ կհասցնի փախչի մի տեղ, մինչեւ որ հասցնի լիցքավորել. սա մարտի վարման դասական կանոններ են, երբ քո վրա հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքեր են գալիս, ՀՕՊ միջոցները, ամբողջական համակարգը սկսում են կռվել, ինչպես զորքն է կռվում: Այո՛, մենք անհավասար մարտում կռվել եւ պարտվել ենք»:
Նրա խոսքով՝ այնպիսի տպավորություն է, թե մեղադրում են իշխանություններին ինչ-որ բան չանելու համար. «Ես չեմ ասում, որ ամբողջությամբ արվել է։ Միշտ չէ, որ դու կարողանում ես մարտը հաղթես, անհավասար վիճակ է ստեղծվել»:
Անդրադառնալով «Օսա-ԱԿ»-ների արդյունավետության վերաբերյալ հարցին՝ բանախոսն ասաց, որ այդ նույն զենքով հուլիսին «Հերմես» ԱԹՍ է խոցվել, ինչը եւս փաստ է, եւ աշխարհում նման բան չէր եղել:
Նախարարը հայտնեց, որ 2020 թվականի վերջում որոշում է ընդունվել՝ հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ռազմական գործողությունների հետեւանքով վիրավորում ստացած զինվորների, ինչպես նաեւ մասնակիցների համար 18 ուղղություններով դասընթացներն իրականացնել անվճար հիմունքներով:
«Մենք սոցապնախարարության հետ սերտ համագործակցում ենք այս առումով եւ ռազմական գործողություններին մասնակցած մեր հայրենակիցներին պիտի անվճար հիմունքներով դասընթացներին մասնակցելու առիթ եւ հնարավորություն տանք: 2021 թվականին արդեն «Զինվորի հաջողության ուղին» պիլոտային ծրագրով հանդես կգանք, որը կօգնի մասնագիտական վերապատրաստման ապահովմանը եւ հաշմանդամություն ստացած զինվորներին կօգնենք օգտակար լինել, որպեսզի անցում կատարեն ՏՏ ոլորտ ու ունենան թե՛ իրենց անձնական-մասնագիտական զարգացումը, թե՛ իրենց գիտելիքները ծառայեցնեն երկրի զարգացման համար»,- ասաց Հակոբ Արշակյանը: