Ազգային ժողովում մեկնարկել է Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի արդյունավետությունը ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի երկրորդ նիստը:
Նիստի սկզբում հանձնաժողովի նախագահ, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը հիշեցրեց, որ Կառավարությանն ուղղել են 251 հարց, ապա մանրամասնեց, թե որ ոլորտների վերաբերյալ են հարցերը: «Առողջապահության ոլորտին վերաբերող՝ շուրջ 164 հարց, տնտեսական հետևանքների և ֆինանսական միջոցների ծախսման ուղղություններին վերաբերող՝ շուրջ 44 հարց: Դրանք առավելապես վերաբերում են հակաճգնաժամային միջոցառումներին, դրանց արդյունավետությանը, գնումների ընթացակարգերին, ֆինանսական միջոցների հատկացումներին, ինչպես նաև դրանց ծախսման արդյունավետությանը»:
Արկադի Խաչատրյանի խոսքով՝ 49 հարց ուղղել են աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը, 6 հարց՝ ԿԳՄՍ նախարարությանը, որոշ հարցեր էլ՝ պաշտպանության նախարարությանը: «Դրանք վերաբերում են զորամասերում հակաճգնաժամային կամ Covid-ի տարածման դեմ ուղղված միջոցառումներին, դրանց արդյունավետությանը»:
Արդարադատության նախարարությանն ու ոստիկանությանը ևս ուղղվել են հարցեր: «Դրանք վերաբերում են սահմանված սահմանափակումների նկատմամբ հսկողության իրականացմանը, դրանց արդյունքում արձանագրված խախտումներին, մարդու իրավունքներին և ազատություններին: Հարցեր կան, որոնք վերաբերում են և՛ ԶԼՄ-ներին, և՛ հավաքների անցկացմանը, և՛, առհասարակ, սահմանափակումներին: Շուրջ 73 հարց վերաբերել է վիճակագրական տվյալներին և տեղեկատվություն ներկայացնելուն, որոնց միջոցով հանձնաժողովը, մեր կարծիքով, պետք է փորձի այդ թվերի վրա հենվելով, որոշակի դատողություններ կառուցել արդյունավետության վերաբերյալ»,- նշեց հանձնաժողովի նախագահը:
Հիշեցնենք, որ Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի արդյունավետությունը ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել է «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունների առաջարկով: 2021 թվականի հունվարի 12-ին ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հաստատել է հանձնաժողովի կազմը: Առաջին նիստը տեղի է ունեցել այս տարվա հունվարի 25-ին: