Ադրբեջանում դժվար օրեր է անցկացրել. պատմում է գերությունից վերադարձած Մարալ Նաջարյանի քույրը
4 ամիս անց ադրբեջանական գերությունից Լիբանան վերադարձած Մարալ Նաջարյանը հիմա լավ է, մի փոքր՝ ընկճված:
Մարալի քույրը՝ Անի Նաջարյանը, «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց, որ արդեն խոսել է Մարալի հետ: «Մարալը քիչ մը ընկճված է, հոգեբանության պրոբլեմներ ունի: 4 ամիս Ադրբեջանում դժվար օրեր է անցկացրել: Ինքը հիմա հիվանդանոցում չէ, տանն է: Հիմա բժշկությունը պիտի իրեն օգտակար դառնա՝ հոգեբան և այլն: Մենք պիտի ցույց տանք իրեն մի քանի բժիշկների, հետո իրենք կորոշեն՝ ինչի կարիք ունի Մարալը»:
Քույրը պատմեց, որ Մարալին Ադրբեջանում խոշտանգումների չեն ենթարկել: «Իրեն այնտեղ լավ են նայել, դեղերով և այլն, այսինքն՝ իրեն միգուցե չեն չարչարած, կամ վատ վերաբերմունք ցույց չեն տված»:
Անի Նաջարյանը ասաց նաև, որ տեղեկություն չունեն Մարալի հետ գերեվարված Վիգեն Էուլջեքյանի մասին: «Վիգենի մասին տեղեկություն չունենք, Մարալը բանտում մեկուսացած էր, մենակ էր, ոչ մեկը ոչ մեկից լուր չուներ»:
Լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանը Հայաստան էր եկել Բեյրութի նավահանգստի պայթյունից հետո: Նա հաստատվել էր Արցախում. սկզբից Շուշիում էր ապրել, ապա՝ Բերձորում: Նոյեմբերի 10-ին՝ եռակողմ հայտարարության կնքման հաջորդ օրը, Մարալ Նաջարյանը ընտանիքի բարեկամ Վիգեն Էուլջեքյանի հետ իրերը վերցնելու նպատակով որոշել էր մեկնել Բերձոր, սակայն Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհին նրանք գերեվարվել էին:
Այսօր արդեն հայտնի դարձավ, որ լիբանանահայ կինը վերադարձել է Բեյրութ: Տեղեկությունն իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել էր լիբանանահայ հասարակական գործիչ Հակոբ Հավաթյանը՝ գրելով. «Ազրպէյճանական բանակին կողմէ գերեվարուած լիբանանահայ Մարալ Նաճարեանը Միջազգային կարմիր խաչին եւ Լիբանանի արտաքին գործոց նախարարութեան հետ ՀՅԴ Լիբանանի Կեդրոնական կոմիտէի ներկայացուցիչ, երեսփոխան Յակոբ Բագրատունիին հետապնդումներուն եւ հետեւողական աշխատանքին շնորհիւ ազատ արձակուեցաւ եւ արդէն իսկ կը գտնուի Լիբանան»։