Արցախցիներին հյուրընկալողների փոխհատուցման ծրագրի ժամկետը երկարաձգվեց
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում փոփոխություն կատարեց իր նախկին որոշումներից մեկում, որով արցախցիներին հյուրընկալողների փոխհատուցման ծրագրի ժամկետը երկարաձգվեց:
Հարցը զեկուցող ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանն ասաց, որ պատերազմական գործողությունների հետեւանքով Արցախի վերահսկողության ներքո գտնվող համայնքների բնակելի անշարժ գույքը ավերածությունների հետեւանքով կամ այլ պատճառներով կորցրած չափահաս քաղաքացիներին ժամանակավոր հյուրընկալողների ծախսերի փոխհատուցման ծրագիրը 3 ամսվա փոխարեն դարձնում են 6 ամիս:
Նա նշեց, որ ծրագիրը գործում է դեկտեմբերից: Նախարարն ասաց, որ յուրաքանչյուր չափահաս բնակչի հաշվով ՀՀ-ում հյուրընկալողները ստանում են 30 հազար դրամի չափով աջակցություն, Արցախում հյուրընկալողները՝ 45 հազար դրամի չափով աջակցություն:
«Ամսական կտրվածքով աջակցություն են ստանում մոտավորապես 3 հազար հյուրընկալ ընտանիքներ, որոնք ընդհանուր հյուրընկալում են 7 հազարից ավելի չափահաս քաղաքացիների: Այսինքն՝ հիմնականում այն քաղաքացիներն են, ովքեր ժամանակավորապես գտնվում են ՀՀ-ում»,- ասաց Առաքելյանը:
Նրա խոսքով՝ բացի այս ծրագրից՝ արցախցիների մի մասը ժամանակավոր բնակություն է հաստատել հյուրանոցներում. «Այդ առումով նույնպես ունենք ծրագիր, փոխհատուցում ենք հյուրանոցների ծախսերը: Մի մասն էլ պետական հաստատություններում են բնակվում, որի ծախսերը նույնպես պետությունն է հոգում»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե մոնիթորինգի ենթարկե՞լ են, ծրագիրն ինչպե՞ս է աշխատում, ի պատասխան՝ նախարարն ասաց, որ սկզբնական շրջանում որոշակի տեխնիկական խնդիրներ կային, սակայն այս պահին արդեն այդ խնդիրները կարգավորվել են. «Էլեկտրոնային եղանակով հյուրընկալողները դիմում են, եւ մենք կադաստրի բազայի հիման վրա ստուգում ենք իրենց բացառապես գույք ունենալու փաստը, ու առանց որեւէ լրացուցիչ փաստաթղթի եւ պայմանագրի լրացնում են բանկային հաշիվը, ու գումարը փոխանցվում է այդ հաշվին»:
Առաքելյանը նշեց, որ այս ծրագրի շրջանակներում եւ մնացած ծրագրերով հյուրընկալված արցախցիների ընդհանուր թիվը 15 հազար է:
Նա հավելեց, որ այս պահին Հայաստանում ժամանակավոր բնակվում են 25-ից 30 հազար արցախցիներ. «Արցախում հիմա բնակարանների վերակառուցման, վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում, որոնք ավելի ակտիվ թափ կստանան, արդեն փոքր խմբերով Հայաստանից հետ են վերադառնում, հիմնականում՝ Արցախի գյուղական բնակավայրեր»: