Ինչու՞ են իրանական և հունական 2 աղբյուրները Սյունիքի դեմ պատերազմ գուժում civic.am
«Սպուտնիկ Արմենիա» լրատվականը, երեկ հղում կատարելով տելեգրամյան Azariha ալիքին, գրել էր․ «Իրանական ԶԼՄ-ները հայտնել են տեխնիկայի կուտակման մասին․ Թուրքիան ձգտում է գրավել Սյունիքը»։ Ընդ որում՝ լրատվականը հղում էր արել միայն այդ տելեգրամյան ալիքին՝ Azariha-ին, որի տեղադրած հոդվածով չի կիսվել իրանական և ոչ մի ԶԼՄ։
Civic.am-ը տելեգրամյան ակտիվ օգտատերերից կարծիքներ ստանալու և սեփական հետաքննության միջոցով պարզեց, որ Azariha-ն պատկանում է պանիրանիստական ուժերին և որոշակի փոխկապակցվածություն ունի Իրանի հայ համայնքի որոշ ներկայացուցիչների հետ, որոնք ներկայացնում են հայաստանյան ընդդիմադիր կուսակցություններից մեկի սփյուռքի թևը։
Լրատվական կայքը ՀՅԴ ԳՄ լրատվականից փորձել է ճշտել, թե հնարավո՞ր է՝ խոսքը ՀՅԴ սփյուռքի կառույցներից մեկի մասին է, սակայն ՀՅԴ ԳՄ-ից հերքել են առնչությունը Azariha-ին։
Հատկանշական է, որ մոտ երկու շաբաթ առաջ նոր պատերազմ գուժող մեկ այլ հոդված էլ լույս էր տեսել հունական Greek City Times լրատվականում։ Այս հոդվածի հեղինակի՝ Պոլ Անտոնոպուլոսի սոցցանցային ակտիվության մոնիթորինգն էլ ակնհայտ է դարձնում, որ վերջինս շրջանառության մեջ է դնում հայաստանյան ընդդիմադիր խմբերի առաջ քաշած թեզերը։