Լինե՛նք իրազեկ, պահպանե՛նք օզոնային շերտը. մեկնարկում է կրթական միջոցառումների շարք
Շրջակա միջավայրի նախարարության Օզոնի ծրագիրը ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման ծրագրի և «Շրջակա միջավայր և առողջություն» ՀԿ-ի հետ համատեղ մեկնարկում է «Լինե՛նք իրազեկ, պահպանե՛նք օզոնային շերտը» կրթական միջոցառումների շարքը, որը հնարավորություն կընձեռնի մարզերի և Երևանի դպրոցների աշակերտներին մանրամասն ծանոթանալու օզոնային շերտի քայքայման բնապահպանական խնդրին և իրենց անմիջական դերակատարությունն ունենալ օզոնային շերտի վերականգնման գործում։
Միջոցառումների նպատակն է մարզերի և Երևանի դպրոցների 7-ից 11-րդ դասարանների աշակերտների շրջանում բարձրացնել օզոնային շերտի քայքայման վերաբերյալ իմացության մակարդակը, զինել տեղեկատվությամբ ու հմտություններով և խրախուսել երիտասարդների ներգրավվածությունն այս գլոբալ բնապահպանական մարտահրավերի լուծման հարցում:
ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ կրթական միջոցառումների շարքը տեղի կունենա երկու փուլով՝
1. հեռավար դասընթացների իրականացում՝ նվիրված օզոնային շերտի քայքայմանն ու պահպանմանը (ապրիլ-մայիս, 2021թ.)։
2. «Կյանքն առանց օզոնային շերտի» տեսաֆիլմերի մրցույթի իրականացում և ամառային ճամբարի կազմակերպում (հունիս-հուլիս, 2021թ.)։
Դասընթացները կիրականացվեն հեռավար տարբերակով՝ Zoom վեբինարների կազմակերպմամբ, իսկ մրցույթի կիսաեզրափակիչ փուլ անցած աշակերտների և իրենց մանկավարժների համար կկազմակերպվի ամառային ճամբար։