Դատարանի որոշմանը կանդրադառնանք պատճառաբանություններին ծանոթանալուց հետո. Մարտի 1-ի գործով դատախազ
Դատախազությունը Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ որոշմանը կանդրադառնա դատական ակտը ստանալուց և պատճառաբանություններին ծանոթանալուց հետո:
Դատարանի որոշման հրապարակումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը:
Ըստ Պետրոսյանի՝ դատարանը այս դատական նիստի ընթացքում ընդամենը անդրադարձավ դատական ակտի ներածական և եզրափակիչ մասին: «Նույնիսկ չանդրադարձավ եզրափակիչ մասին, թե քրեական դատավարության որ նորմերին հղում կատարելով է քրեական հետապնդումը դադարեցրել»,- ասաց դատախազը՝ հավելելով, որ պարզ չէ, թե արդյո՞ք դատարանը որոշման մեջ հղում կատարել է մեղադրող կողմի առարկություններին, ինչպես նաև Սահմանադրական դատարան դիմելու միջնորդությանը, թե ոչ:
Հարցին՝ համաձայն է այն տեսակետի հետ, որ Մարտի 1-ի գործը այս որոշմամբ փլուզվեց, դատախազը նշեց. «Կոնկրետ այս մեղադրանքների՝ սահմանադրական կարգը տապալելու վերաբերյալ մենք մեր դիրքորոշումն արտահայտել ենք: ՍԴ-ի կողմից կայացված որոշումից հետո որոշակի խնդիրներ են առաջացել թե՛ դատախազության լիազորություններն իրականացնելու, թե՛ դատարանի կողմից հետագայում տուժողների իրավունքներն ապահովելու տեսանկյունից: Այս հարցերին հնարավոր է մանրամասն և համակողմանի անդրադառնալ բացառապես դատական ակտը ստանալուց հետո»:
Դիտարկմանը հաջորդ դատական նիստին կշարունակվի կաշառքի գործը քննվել, այսինքն դատարանը չի քննելու դատախազների միջնորդությունը՝ գործը կասեցնելու և ՍԴ ուղարկելու, Պետրոսյանն ասաց, որ իրենք միջնորդությունը ներկայացնելուց շեշտը դրել էին նրա վրա, որ միջնորդություններն առանձին քննելու դեպքում իրենց միջնորդությունը առարկայազուրկ է դառնում. «Եթե դատարանը գտնում է, որ կիրառման ենթակա նորմի վերաբերյալ կողմը առերևույթ հակասահմանադրականության խնդիր է տեսնում, և հարցը բարձրացնում դատարանի առջև, խնդրելով, որ պետք է քննարկման առարկա դարձվի, անտրամաբանական է քննարկել հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ միջնորդություն, դա լուծել, ինչից հետո նոր անդրադառնալ մեր միջնորդությանը: Բայց դատարանը հնարավորություն ընձեռել է մեզ այդ միջնորդությունը ներկայացնելու: Դատարանը մեզ զրկել է մեկ հանգամանքից՝ կոնկրետ միջնորդություն որպես այդպիսին քննարկելու և լուծելը, նա պարտավոր էր մանրամասն անդրադառնալ այդ միջնորդության ցանկացած հիմնավորմանը»:
Անդրադառնալով ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ՍԴ դիմումին, Պետրոս Պետրոսյանը նշեց, որ ՍԴ-ի կողմից կայացված որոշումը օրենսդրությամբ համապատասխան նոր հանգամանք է օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերը վերանայելու համար: Դիտարկմանը, որ չի՞ ստացվում, որ անձն այլևս արդարացվել է, բայց հետագայում նրա նկատմամբ կրկին քրեական հետապնդում է սկսվելու, դատախազը նշեց, որ կրկին դատվելու անթույլատրվելիության սկզբունքով է նախատեսված  օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերը վերանայելու ընթացակարգերը, որոնցից մեկն էլ նոր հանգամանքն է: