«Մերժվածի հարցազրույցը շատ լավ առիթ և հնարավորություն է, որպեսզի մենք բանակցային բովանդակության նոր շերտեր բացենք, որը նախկինում բացելու սահմանափակումներ կային»:
Այսօր ԱԺ-ում անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի դիտարկմանը, որ Սերժ Սարգսյանը իր հարցազրույցում բանակցային գործընթացների տապալման մեջ մեղադրել է այսօրվա իշխանություններին, ասաց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ձեր նշած անձը, խոսելով ԼՂ ապագա կարգավիճակի ճշգրտման մասին, օգտագործեց «Լեռնային Ղարաբաղի բնակչություն» հասկացությունը: Երբ անցնեն տարիներ, և բացվեն բանակցային որոշակի փաստաթղթեր, մենք կիմանանք, որ ժամանակին Սերժ Սարգսյանը միջնորդներին նամակ է գրել, որ ինքը մտահոգություն ունի ենթադրվող հանրաքվեի մասով: Իմանում ենք նաև, որ պոտենցիալ հանրաքվեին պետք է մասնակցեն Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ ադրբեջանցիներ:
«Բայց ԼՂ բնակիչ լինելու համար, պետք է բնակվել ԼՂ-ում: Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ ադրբեջանցիները, ըստ Սերժ Սարգսյանի հղման, ԼՂ-ում որտե՞ղ պետք է բնակվեին: Այս առումով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մերժվածին, որ այս առիթը տվեց, որովհետև երբ ես ամիսներ առաջ խոսում էի Շուշիի մասին, ասում էին, որ երբեք չի եղել այդպիսի հարց բանակցային գործընթացում։ Հարց՝ ԼՂ ազգությամբ ադրբեջանցի բնակիչները որտե՞ղ պետք է բնակվեին։ Հույս ունեմ՝ բոլորս հասակում ենք այս հարցի պատասխանը»,- նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև ընդգծեց՝ կանցնեն տարիներ, կբացվի փաստաթղթերի բովանդակությունը, և մենք կպարզենք, որ բանակցային բովանդակությունը փոխվել է 2015թ. աշնանը, 2016թ. ձմռանը.
«Դրանից հետո եկել է 2016թ. գարունը, և եղել է ապրիլի 2: Այդ բանակցային բովանդակությունը փոխվել է հենց այդ ժամանակ, և դա ապացուցող փաստաթղթեր կան: Բանակցությունների արձանագրություններ կան, որոնց հետ ես աշխատել եմ 2018թ.՝ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնելուց հետո»,- ասաց Փաշինյանը: