Լևոն Տեր-Պետրոսյանը որոշել է այս անգամ անել ավազակապետական հեղափոխություն. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
«Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն իր ընդդիմադիր քաղաքական գործունեության ընթացքում երկու անգամ փորձել է անել իշխանափոխություն կամ հեղափոխություն: Մեկը՝ 2008 թ. ժողովրդական կամ ժողովրդավարական հեղափոխությունը, որ չի ստացվել ձեզ հայտնի կամ գուցե նաև անհայտ պատճառներով: Երկրորդը՝ բուրժուադեմոկրատական հեղափոխությունը, որի ճակատագիրը բոլորս գիտենք: Թերևս պարոն Տեր-Պետրոսյանը որոշել է կրկին փորձել և այս անգամ անել ավազակապետական հեղափոխություն: Ուրիշ մի երկու տերմին էլ կա, իմ կարգավիճակի բերումով հիմա չեմ օգտագործում: Բայց կռահեցիք՝ ավազակապետականի շարունակությունը»:
Այսօր ԱԺ-ում հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Լևոն Տեր Պետրոսյանի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի հետ դաշինքով արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու առաջարկին:
Փաշինյանի խոսքով՝ միակ բանը, որ քաղաքական գործունեության ընթացքում Լևոն Տեր-Պետրոսյանին հաջողվել է, եղել է Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին իշխանության բերելը ու պահելը.
«Որը խափանվել է դահլիճում և ոչ միայն դահլիճում նստած մարդկանց ջանքերով: Ես այլ մեկնաբանություն չունեմ: Փաստորեն 2008 թվականի Մարտի 1-ը սկզբունքային տարաձայնություն էր: Ես կարող եմ հաջողություն մաղթել ժողովրդին և վստահություն հայտնել բոլորիդ, որ ավազակապետական հեղափոխությունը չի ստացվելու»,- եզրափակեց Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին առաջարկում է ընտրություններին մասնակցել Ազգային համաձայնության դաշինքով:
Այդպիսի առաջարկ նա արել է նաեւ մարտի 25-ին՝ Քոչարյանի եւ Սարգսյանի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ: Հանդիպմանը նա նույնիսկ հայտարարության տեքստ է պատրաստած եղել, որը, սակայն, Քոչարյանն ու Սարգսյանը չեն ստորագրել: