Որեւէ դիվերսիայի կամ ականապատման խնդիր չկա, ադրբեջանական պրոպագանդան փորձում է արդարացնել մարդկանց գերեվարումը. Բաբայան
Որեւէ դիվերսիայի կամ ականապատման խնդիր չկա, ադրբեջանական պրոպագանդան փորձում է արդարացնել մարդկանց գերեվարումը, առեւանգումը: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը:
ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել է, որ այսօր ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Ա. Քաթանյանը, մառախուղի պատճառով ապակողմնորոշվելով տեղանքում, հայտնվել է Ադրբեջանի ԶՈՒ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում: Ադրբեջանի ՊՆ-ն ներկայացրել է, թե իբր դիվերսիոն խումբ է մուտք գործել իրենց տարածք ականներ տեղադրելու, ինչը հերքվել է ՀՀ ՊՆ-ի կողմից:
«Քանի որ նրանք հայ պատանդներ շատ ունեն, որոնց անունները չեն տալիս, հիմա կամաց-կամաց սկսում են անուններ տալ՝ ասելով, թե գերեվարվել են: Չեն ուզում նրանց հետ վերադարձնել, ինչը նաեւ ահաբեկչության եւ նացիզմի դրսեւորում է: Փորձում են պիտակավորել, անհիմն նրանց դարձնել հանցագործ եւ այդ պատրվակով հայության ներկայացուցիչներին դատապարտել երկար տարիների բանտարկության, ինչը հավասար է սպանության»,- ասաց Բաբայանը:
Հարցին՝ ի՞նչ գործողություններ է ձեռնարկում Արցախի ԱԳՆ-ն այս հարցով, նա պատասխանեց. «Բնական է, մենք դրա մասին որտեղ պետք է, խոսում ենք, տեղեկացնում ենք բոլորին: Բայց, ի դեմս Ադրբեջանի, մենք ունենք երկիր, որն ահաբեկչական է, ու դրանով արդեն պետք է միջազգային հանրությունը զբաղվի: Սա նաեւ հարված է խաղաղապահներին՝ իրենց աշխատանքը բարդացնելու, հայ-ռուսական եղբայրական հարաբերությունները խախտելու: Այսպիսի քայլերը շատ կանխատեսելի են, եւ սա նոր չէ»:
Արցախի ԱԳ նախարարն ընդգծեց՝ Ադրբեջանը չի թույլատրում միջազգային կազմակերպություններին այցելել այնտեղ, կամ այնքան ֆիզիկական բռնություն են գործադրում գերիների վրա, որ կարող են անգամ Քենեդիի սպանությունն էլ իրենց վրա վերցնել:
Բաբայանի կարծիքով՝ եթե Ադրբեջանը նորմալ երկիր լիներ, պիտի գերիներին բաց թողներ, սակայն անհեթեթ հայտարարություններ են անում եւ պատանդ վերցնում մեր զինծառայողներին: