Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ամենից շատ ընտրակաշառք բաժանում են «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» դաշինքները: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Դանիել Իոաննիսյանը, որը դիտորդական առաքելություն է իրականացնում քարոզարշավի և ընտրությունների ընթացքում: «Ընտրակաշառքի մասին ահազանգերը ուսումնասիրելով, կարող եմ փաստել, որ դրանք հիմնականում «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների կողմից են բաժանվում: Բայց ունենք ահազանգեր նաև «Բարգավաճ Հայաստան»-ի ու «Հայաստանի դեմոկրատական» կուսակցության վերաբերյալ, սակայն դրանց քանակն անհամեմատ քիչ է»,- հավելեց Իոաննիսյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ ընտրակաշառք բաժանելու մասին ահազանգեր ամենից շատ ունեն Արմավիրի ու Լոռու մարզերից: «Արմավիրի մարզում այն սխեման և մարդկանց, որոնց հետևում էինք, արդեն բացահայտված են, նրանցից մեկը Ռուբեն Խլղաթյանի հետ կապված գործն էր: Լոռու մարզում նույնպես բավականին շատ փաստեր ունենք հանցագործության մասին, փաստերն ուղարկվել են դատախազություն: Սյունիքում էլ ունենք ընտրակաշառքի դեպքեր: Բոլոր դեպքերի առնչությամբ դիմել ենք իրավապահ մարմիններին»:
Դանիել Իոաննիսյանի խոսքով՝ Կապանում շատ ահազանգեր են ստանում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հետ կապված:
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը փորձում է ազդեցություն ունենալ քաղաքական գործընթացների վրա։ Օրինակ՝ այսօր Նիկոլ Փաշինյանը քարոզարշավի շրջանակներում Սյունիքի մարզում է: Կոմբինատն աշխատում է երկու հերթափոխով: Մենք տեղեկություններ ունենք, որ աշխատողներին այսօր ասել են, որ առաջին հերթափոխի աշխատողները երկու ժամ ուշ վերջացնեն, մյուս հերթափոխին էլ ասել են՝ շուտ կգաք, որպեսզի երկու հերթափոխների աշխատողներից և ոչ մեկը չկարողանա մասնակցել Փաշինյանի հանրահավաքներից և ոչ մեկին: Բայց սա ամենափոքր բանն է, որը կապված է կոմբինատի հետ: Կոմբինատի հետ փոխկապակցված կրիմինալ խմբեր ու բնակավայրերի ղեկավարներ կան, որոնք փորձում են ազդել քաղաքական պրոցեսների վրա: Օրինակ՝ Արծվանիկում ունենք ահազանգ, որ թունավոր պոչամբարով պայմանավորված առողջության վնասի հատուցման ամսական 40 հազար դրամը խոստանում են չտալ այն ընտանիքներին, որոնք հրաժարվում են ընտրեն «Հայաստան» դաշինքին: Մենք ունենք կոմբինատի հետ կապված նաև այսպիսի ահազանգ, որ այնտեղ աշխատակիցներ կան, որոնք ստանում են 700-800 հազար դրամ աշխատավարձ, սակայն չեն գալիս աշխատանքի: Այդ անձինք զբաղված են կոմբինատից դուրս քաղաքական գործունեություն ծավալելով: Բայց ես ուզում եմ հիշեցնել, որ կոմբինատը ընդերքից հանում է բոլորիս պատկանող բարիքները, հերիք չէ այն կոպեկներով սեփականաշնորհվեց, հերիք չէ գերշահույթներ է ստանում, դա էլ օգտագործում է ընտրողների վրա ապօրինի ազդեցության նպատակով: Լկտիությունը պետք է չափ ու սահման ունենա: Այս և բոլոր մեզ հասած ապօրինությունների մասով աշխատում ենք մենք պատկան մարմինների հետ, մասնավորապես՝ ոստիկանության, ԱԱԾ-ի, դատախազության, ՀՔԾ-ի և Քննչական կոմիտեի հետ, առանց բացառության»:
Դանիել Իոաննիսյանի պնդմամբ՝ վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեպքերը հիմնականում կապված են «Հայաստան» դաշինքի հետ: «Օրինակ՝ Կապանի քաղաքապետարանի մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Վիգեն Հովհաննիսյանը իր աշխատակիցների Viber-խմբում գրել էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ Կապան գալու օրը բոլորը պետք է մասնակցեն: Սա Քրեական օրենսգրքով արգելված արարք է»,-ասաց Իոաննիսյանը:
Դիտարկմանը, որ «Հայաստան» դաշինքի շտաբի աշխատանքները համակարգող Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կիսվել էր մի գրառմամբ, որտեղ ասվում է, թե ՔՊ-ն 20 հազար դրամ ընտրակաշառք է բաժանում և հավի ճտեր, հարցին՝ ինքը տեղեկություններ ունի՞ «Քաղաքացիական պայմանագրի» կողմից ընտրակաշառքի բաժանման դեպքերի մասին, Դանիել Իոաննիսյանն ասաց.
«Եթե ինչ-որ մեկը ընտրակաշառք վերցնող է, կվերցնի «Հայաստան» դաշիքնի բաժանած 100 հազար դրամները, ոչ թե՝ 20 հազար դրամ: Տեղեկություններ ունենք, որ տեղեր կան, որտեղ դաշինքը ավելի շատ է խոստանում, քան 100 հազար դրամը, ընդ որոշում մայրաքաղաքում երկու անգամ ավելի շատ գումարների մասին են խոսում, քան՝ մարզերում: «Պատիվ ունեմ»-ի մասով կոնկրետ թվեր չեմ կարող ասել, տեղյակ չեմ: ՔՊ-ի վերաբերյալ կարող եմ ասել,որ տեղեկություններ էինք ստացել, որ Գեղարքունիքի մարզպետարանը, վարչական լծակների օգտագործմամբ, երեկ ժամը 6-ին Սևան քաղաքի մշակույթի տուն էր հրավիրել քաղաքի ու հարակից տարածքների դպրոցների անձնակազմներին։ Միջոցառմանը մասնակցել էին մարզպետ Գնել Սանոսյանը և պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը։ Տեղեկություններ ունենք, որ մի շարք ուսուցիչներ հանդիպման բերվել են ստիպողաբար: Մենք գաղտնի աշխատող խումբ էինք այնտեղ ուղարկել, ովքեր տեղում զրուցել էին ուսուցիչների հետ: Մարզպետարանն ասել է դպրոցի տնօրեններին, նրանք՝ ուսուցիչներին, դե մարզպետի հետ հանդիպում է, պետք է գնաք հանդիպեք, այսպիսի մի բան է եղել: Ուսուցիչներից ոմանք դժգոհ էին, որ եկել են, բայց պարտադրանքի փաստ չենք հայտնաբերել: Ընդհանուր ՔՊ-ի հետ կապված, որոշ տեղերում մենք տեսնում ենք, որ աշխատանքային ժամերին մարզպետարանի աշխատակիցները և ոչ միայն մարզպետարանի, մասնակցում են քարոզարշավի: Դա ևս խնդրահարույց է»:
Նկատառմանը, որ այսր ԱԺ հերթական քառօրյան տեղի չունեցավ, քանի որ քվորում չկար, պատգամավորները քարոզարշավի էին, «Անկախ դիտորդ» դաշինքի ներկայացուցիչը նշեց.
«Պետք է մի բան արձանագրել. քարոզարշավի ժամանակ երբեք հնարավոր չի եղել ԱԺ նիստ գումարել: Մյուս կողմից պետք է հաշվի առնենք, որ քարոզարշավին պետք է մասնակցեն պատգամավորները, քանի որ նրանք են ընտրվում, պատգամավորը պետք է գնա, խոսի ու համոզի իր ընտրողին: Սա ժողովորդավարական պրոցես է: Բայց դա չի վերաբերում օրինակ մարզպետարանի բաժնի պետերին»:
Անդրադառնալով նաև քարոզարշավի ընթացքում ատելության խոսքի տարածմանն ու հայհոյանքներ հնչեցնելուն, Իոաննիսյանն ասաց, որ այդպիսի դեպքեր արձանագրել են «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների ու «Քաղաքացիական պայամանագիր» կուսակցության մոտ.
«Սերժ Սարգսյանը քարոզարաշվի ժամանակ օգտագործեց այնպիսի արտահայտություն, որը ես հիմա չեմ կարող օգատգործել: Խնդրահարույց է նաև Փաշինյանի՝ «շինելու» և «մանդատելու» հետ կապված արտահայտությունները: Ճիշտ է, հայերենում չկա մանդատել արտահայտություն, բայց, երբ Նիկոլ Փաշինյանը խոսում է պողպատե մադատի մասին, որը ասոցացվում է մուրճի հետ, և ասում է՝ ես ձեզ լիազորում եմ որոշ մարդկանց մադատել, մարդկանց մոտ կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ իրենց լիազորում են բռնություն գործադրելու հարցում: Այս երեք ուժերի մոտ եմ տեսնում այսպիսի քաղաքականություն, այլ ուժերի մոտ անհավանական ավելի քիչ է»,-եզրափակեց Դանիել Իոաննիսյանը:
Դատախազությունից էլ այսօր հայտնեցին, որ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների կապակցությամբ հունիսի 14-ի տվյալներով ստացվել և ուսումնասիրվել է ենթադրյալ ընտրական իրավախախտման վերաբերյալ ընդհանուր 140 հաղորդում և ահազանգ:
Հաղորդումներով ներկայացված առերևույթ հանցավոր իրավախախտումներից 86-ը վերաբերում են ընտրակաշառք տալուն, 9-ը՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելուն, 24-ը՝ նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտելուն, իսկ 19-ը այլ բնույթի են:
138 հաղորդումներից 42-ը ուղարկվել են հետաքննության կամ նախաքննության մարմիններ: Արդյունքում՝ դրանցից 10-ով որոշում է կայացվել քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին, 26-ով նյութերի նախապատրաստման գործըթնացը շարունակվում է, իսկ 6 դեպքի առթիվ հարուցվել են քրեական գործեր:
Մասնավորապես՝ քրեական գործեր հարուցվել են՝ ընտրողի կամքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու, ընտրական իրավունքի իրականացմանը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու և գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու մասով:
Նշված քրեական գործերից երկուսով 10 անձի նկատմամբ առաջադրվել են մեղադրանքներ, որոնցից 2-ը հանդիսացել են ընտրություններին մասնացկող քաղաքական տարբեր ուժերի պատգամավորության ցուցակներում ընդգրկված թեկնածուներ: Նշվածներից 3 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՇնորհակալ եմ մեր Սարիկին հավատալու, քաղաքի վաղվա օրվա մասին մտածելու համար․ Շիրակի մարզպետ