Հայկական թիմերը այս շաբաթվա ընթացքում իմացան եվրագավաթների իրենց մրցակիցներին: Վիճակահանությունը շատ տարբեր ստացվեց նախորդ մրցաշրջանի Պրեմիեր լիգայի առաջատար թիմերի համար: Թիմերից մեկը կարող է վիճակահանությունը շատ բարեհաճ համարել, երկուսը՝ ծայրահեղ ծանր: Սակայն ամենի մասին՝ հերթականությամբ:
Չեմպիոնների լիգա
«Ալաշկերտ»
Հայաստանի չեմպիոնը Չեմպիոնների լիգայի որակավորման առաջին փուլում կհանդիպի Ուելսի «Կոնան-Կի Նոմադսին»: Ուելսի չեմպիոնը հավանական մրցակիցներից ամենաթույլերից էր, այնպես որ Ալեքսանդր Գրիգորյանի թիմը կարող է գոհ լինել: «Նոմադսը» բավականին հին ակումբ է, թեև բրիտանական ֆուտբոլի համար 1946թ.-ին հիմնադրված ակումբը այդքան էլ մեծ հնություն չէ: Չնայած հարուստ պատմությանը՝ ակումբը միայն երկու անգամ է չեմպիոն եղել, ընդ որում վերջին երկու մրցաշրջաններում:
«Նոմադսը» վերջին տարիներին հաճախակի մասնակցում է եվրագավաթներին: Սկսած 2016/17 մրցաշրջանից այս թիմն անընդհատ ներկայացնում է Ուելսը Եվրոպայում, բայց 5 փորձերից 2-ում է կարողացել անցնել հաղթահարել որակավորման առաջին փուլը:
Թիմում հավաքված են հիմնականում ուելսցի և անգլիացի միջինից ցածր կարգի խաղացողներ, կա նաև ավստրալացի դարպասապահ: «Ալաշկերտն» այս դիմակայությունում անկասկած ֆավորիտ է, առավել ևս, որ թիմը բրիտանական ակումբների հետ խաղալու դրական փորձ ունի. 2015թ.-ին թիմը հաղթահարեց շոտլանդական «Սենթ Ջոնսթոնի» արգելքը Եվրոպայի լիգայի որակավորման առաջին փուլում:
Ուելսական արգելքը հաղթահարելու դեպքում «Ալաշկերտը» որակավորման երկրորդ փուլում կհանդիպի «Շերիֆ» (Մոլդովա) - «Տեուտա» (Ալբանիա) զույգի հաղթողին: Սա նույնպես եղած տարբերակներից վատագույնը չէ: Երկու թիմերն էլ եվրագավաթային հարուստ փորձ ունեն, բայց մակարդակով մոտ են «Ալաշկերտին»: Այնպես որ, Հայաստանի չեմպիոնն աննախադեպ հնարավորություն ունի Չեմպիոնների լիգայի որակավորման երրորդ փուլ անցնելու: Սակայն կանխատեսումները ֆուտբոլում անշնորհակալ գործ են. պետք է տրամադրվել «Նոմադսի» հետ խաղին և ոչնչի մասին այլևս չմտածել:
Ավելորդ չէ նշել, որ որակավորման առաջին փուլը հաղթահարելու և երկրորդ փուլից դուրս մնալու դեպքում «Ալաշկերտը» իրավունք կստանա պայքարը շարունակել Եվրոպայի լիգայի որակավորման երրորդ փուլում: Այդտեղ էլ պարտվելու դեպքում հնարավորություն կլինի պայքարը շարունակել Կոնֆերենցիաների լիգայի փլեյ-օֆֆ փուլում, որն աննախադեպ ճանապարհ կարող է բացել դեպի եվրագավաթների խմբային փուլ:
Իսկ Չեմպիոնների լիգայի որակավորման երկրորդ փուլից դուրս մնալու դեպքում «Ալաշկերտի» համար երաշխավորված կլինի կամ Եվրոպայի լիգայի կամ Կոնֆերենցիաների լիգայի խմբային փուլում հանդես գալը: Նման հնարավորությունը, իսկապես չի կարելի բաց թողնել:
Կոնֆերենցիաների լիգա
«Նոա»
Հայաստանի փոխչեմպիոնի մրցակիցը լինելու է ֆիննական «ԿուՊՍ»-ը: Ֆիննական հայտնի թիմերից մեկն է, որը 6 անգամ Ֆինլանդիայի չեմպիոն է եղել: Կազմը համալրված է ոչ միայն ֆինն միջին կարգի խաղացողներով, այլև մի շարք լեգիոներներով՝ Ֆրանսիայից, Ավստրիայից, Կամերունից, Բրազիլիայից, Նիգերիցայից, Գանայից, Վենեսուելայից:
«Նոան» իր զորու է «ԿուՊՍ»-ի հետ պայքարել հաջորդ փուլ դուրս գալու համար, չնայած դիմակայությունում, թեև մի փոքր, բայց ավելի բարձր են գնահատվում ֆինների հնարավորությունները: Այս արգելքը հաղթահարելու դեպքում կհանդիպի ուկրաինական «Վորսկլայի» հետ: Անկախ նրանից, թե որ թիմը դուրս կգա հաջորդ փուլը, միևնույն է, «Վորսկլան» է համարվելու բացահայտ ֆավորիտ:
«Արարատ»
Իսկ ահա Հայաստանի գավաթակրի շանսերը մինիմալ են: Հունգարական «Ֆեհերվարը» հնարավոր տարբերակներից ամենավատն էր: Այդ թիմում Հունգարիայի հավաքականի չորս ֆուտբոլիստ է հանդես գալիս, որոնք այս օրերին մասնակցում են Եվրոպայի առաջնությանը: «Արարատի» համար հաղթաթուղթ կարող է լինել այն, որ Վարդան Բիչախչյանի գլխավորությամբ թիմը բավականին համախմբված է եւ կարողանում է պայքարել կարգով իրեն գերազանցող թիմերին:
«Ֆեհերվարն» առաջին հերթին ուժեղ է իր պաշտպանությամբ, պատահական չէ, որ հավաքականում հանդես եկող չորս ֆուտբոլիստներից երեքը հենց այդ գծի խաղացողներ են: Մյուս կողմից, այն, որ առաջատար այդ խաղացողներն այժմ մասնակցում են Եվրոպայի առաջնությանը, կարող է խաղալ «Արարատի» օգտին: Նրանք բավականին ուշ կմիանան թիմին՝ առանց հանգստանալու, եւ կարող են հոգնած միանալ թիմին:
Հունգարական արգելքը հաղթահարելու դեպքում «Արարատը» երկրորդ փուլում կմրցի «Պայդե» («Էստոնիա»)- «Շլոնսկ Վրոցլավ» («Լեհաստան») զույգի հաղթողի հետ: Այստեղ ֆավորիտը լեհական թիմն է: Կարելի է վստահաբար ասել, որ այս դեպքում եւս «Արարատի» բախտը չի բերել:
«Ուրարտու»
Վերջապես, Հայաստանի Պրեմիեր-լիգայի բրոնզե մեդալակիրը կհանդիպի սլովենական հանրահայտ «Մարիբոր» թիմին: Իհարկե, «Մարիբորը» նախկին համբավը հիմա չունի, բայց հայկական թիմի հետ դիմակայունությունում բացահայտ ֆավորիտ է լինելու: Թիմի կազմը համալրված է փորձառու սլովենացի ֆուտբոլիստներով, կա նաեւ ուժեղ բրազիլացի լեգիոներ: «Ուրարտուն» պետք է փորձի իր երիտասարդ կազմի շնորհիվ արագ ֆուտբոլ պարտադրել մրցակցին, որպեսզի հնարավորություն ունենա հաջորդ փուլ դուրս գալ:
Հաջորդ փուլում այս դիմակայունության հաղթողը կհանդիպի շվեդական «Համմարբյուին»: Ինչպես «Արարատը», այնպես էլ «Ուրարտուն», դժվար թե գոհ մնանք վիճակահանությունից, բայց դա չի նշանակում, պետք է իրենց պարտված համարեն: Հենց ուժեղ թիմերի դեմ խաղերում է թիմի մակարդակը բարձրանում, եւ հենց նման դիմակայություններում է ձեւավորվում թիմի հոգեբանությունը: