Այսօր ՀՀ կառավարությունը հերթական նիստում հաստատեց 2022 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի նախագիծը:
2022 թ. պետական բյուջեն եկամուտների գծով կկազմի 1 տրլն 946 մլրդ 236 մլն 135.6 հազար դրամ, ծախսերի գծով՝ 2 տրլն 188 մլրդ 428 մլն 509.7 հազար դրամ, իսկ պակասուրդը կկազմի 242 մլրդ 192 մլն 374.1 հազար դրամ:
Նախագիծը ներկայացնող ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նիստի ընթացքում հայտնեց, որ հատկապես ավելացել են սոցիալական ծախսերին ուղղվող գումարները, որոնք 2022թ.-ին կհավասարվեն ՀՆԱ-ի 4.4 տոկոսին։ Նա նաև հայտնեց, որ Կառավարության ծրագրում կարևորվել է պետության ֆինանսական կարողությունների ավելացումը և դրա հետ կապված՝ հարկային եկամուտների ավելացման քաղաքականությունը: «Նախատեսվում է տարվա ընթացքում հարկեր-ՀՆԱ ցուցանիշը բարելավել շուրջ 0.9 տոկոսային կետով, և 2022 թ. ավարտին հասցնել ՀՆԱ 23.4 տոկոսին»,- նշեց նախարարը:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ իր հերթին նշեց, որ Հայաստանի հաջորդ տարվա բյուջեն հենված է երեք առաջնահերթությունների վրա։
«Առաջին՝ անվտանգության համակարգի բարեփոխում, երկրորդը՝ ենթակառուցվածքների զարգացում, երրորդը՝ կրթության և գիտության արդիականացում»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նաև հավելեց, որ հատկապես մեծ ուշադրություն է դարձվելու անվտանգությանը, առանց որի հնարավոր չէ իրագործել մնացած բոլոր ծրագրերը:
«Այս իմաստով կարևոր է ոչ միայն բանակի պաշտպանական կարողությունների արդիականացումը, այլև ՀՀ-ի շուրջ բարենպաստ արտաքին միջավայրի ձևավորումը, Հայաստանի, Արցախի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու օրակարգի հետևողական իրագործումը»:
Վարչապետը կարևորեց պետական կառավարման աշխատանքի արդյունավետության բարձրացումը և մշակույթի վերափոխումը. «Ամենակարևորը պլանավորման և իրագործման մշակույթն է, ծրագրերի իրագործման գործընթացները, որոնց անկատարությունը բերում է կապիտալ ծախսերի թերակատարման և հետևապես Կառավարության նպատակների իրագործման դանդաղման: Այսպիսով խոչընդոտվում է նաև տնտեսական աճը»:
Փաշինյանը վստահեցրեց՝ Հայաստանի բյուջեն ունենալու է հաջող իրագործում՝ ապահովելու ՀՀ քաղաքացիների անվտանգությունը, բարեկեցությունը և արժանապատիվ կյանքը: