Մհեր Արմենիայի և նրա համախոհ ընկերների «արկածները» Շուռնուխից Երևան ճանապարհին. եռյակը հասնում է մայրաքաղաք
Ինչպես հայտնի դարձավ հոկտեմբերի 25-ին, երգիչ և իրեն նաև քաղաքական գործիչ հռչակած Մհեր Արմենիան (Մհեր Մեսրոպյան), որը արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ այդպես էլ չէր կարողացել անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնել ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով, որպեսզի կարողանա մասնակցել խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին, իր «Ազգի ձայնը» կուսակցության ֆեյսբուքյան էջի ուղիղ եթերով ազդարարեց, որ սկսում է համազգային շարժում և իր երկու համախոհ ընկերների հետ Սյունիքի մարզի Շուռնուխ գյուղից ոտքով գալիս են Հանրապետության հրապարակ:
Իսկ մինչ այդ գրառումներում և հարցազրույցներում Մհեր Արմենիան վստահորեն պնդում էր, որ չի միանալու վարչապետի հրաժարականը պահանջող ուժերին՝ ընդգծելով, որ երկրում տեղի են ունեցել ընտրություններ, եւ ժողովուրդը իր քվեն տվել է գործող իշխանությանը: Իրենց կուսակցությունը սխալ է համարում նման իրավիճակում հրաժարականի պահանջն ու նոր գործընթացներ սկսելը։
Որոշումը կտրուկ փոխած և միայն գործադիրի հրաժարականը պահանջող Մհեր Արմենիան, խոսելով շարժման պահանջների մասին, նշել էր, որ տեղեկություններ ունեն, թե իբր ՀՀ վարչապետը նոյեմբերի 9-ին Մոսկվայում ստորագրելու է ինչ-ինչ փաստաթղթեր, որոնք հայ ազգի համար կարող են ցավոտ հետևանքներ ունենալ, և նրանք դեմ են դրան ու թույլ չեն տալու:
Այս ամենին հաջորդեց Մհեր Արմենիայի ֆեյսբուքյան ակտիվ լայվային կյանքը, որտեղ նա ամեն օր օրը մի քանի անգամ ուղիղ եթերով տեղեկացնում էր, թե ինչպես են ընթանում իրենց «արկածները» Սյունիքից դեպի Երևան ճանապարհին:
Մհեր Արմենիայի ուղիղ եթերներից պարզ դարձավ, որ նրան միացած երկու գաղափարակից ընկերները, ինչպես ինքն է բնութագրում այդ անձանց, այդքան էլ պատրաստ չեն եղել Շուռնուխից Երևան ընկած ճանապարհն ամբողջությամբ ոտքով անցնելուն, և նրանք, ժամանակ առ ժամանակ փոխվելով, մեքենա վարելով են ուղեկցում Մհերին: Թեպետ Մհերը դա հիմնավորում էր նաև նրանով, որ իրենք հաճախ գիշերում են այդ մեքենայում:
Մհերը նաև պարբերաբար անդրադառնում էր սոցիալական ցանցերում իրենց ծաղրող և հեգնանքով վերաբերվող մարդկանց՝ ասելով, թե օրենքի առաջ այդ մարդիկ պատասխան են տալու:
Պայքարի դուրս եկած երգիչ-քաղաքական գործիչը հաճախ նաև խոսում էր այն մասին, որ իրենք, իր խոսքերով, այսպես ասած՝ ինչ-որ մեկի պրոյեկտը չեն, այլ հայ ազգի պրոյեկտն են: Ի դեպ, սա չնայած այն հանգամանքին, որ իր գաղափարակից ընկերները՝ Ռոման Նազարյանը և Մարտին Ամիրխանյանը, Ռոբերտ Քոչարյանի ակտիվ համախոհներից են եղել, որի մասին ազդարարում են նրանց ֆեյսբուքյան էջերը:
Ակնհայտորեն էր նաև մի բան, որ Մհեր Արմենիան, քննադատելով բոլոր ներկա և նախկին քաղաքական գործիչներին, զգուշավոր էր Սերժ Սարգսյանի կամ նրա կառավարման տարիների մասին խոսելիս:
Այսպիսով՝ շուրջ 14-15 օր համազգային շարժման մեկնարկի մասին հայտարարած եռյակը այսօր Շուռնուխից, իրենց խոսքերով, ոտքով հասնում է Երևան: Դրա մասին արդեն ուղիղ եթերով հայտարարել է Մհեր Արմենիան՝ կոչ անելով մարդկանց այսօր՝ ժամը 17:00-ին, միանալ իրենց Երևանի Սասունցի Դավթի արձանի տարածքում՝ խոստանալով բացել փակագծեր:
Նկատենք, սակայն, որ Մհերը ի սկզբանե հայտարարել էր՝ իրենց վերջնակետը լինելու է Հանրապետության հրապարակը: Թե ի՞նչն է համազգային շարժման մեկնարկի մասին հայտարարած եռյակի վերջնակետը փոխելու որոշման պատճառ դարձել և 14-15 օրվա ընթացքում ի՞նչ փակագծեր դեռ չեն բացել, որ պետք է նոր բացեն, պարզ կլինի առաջիկայում: