Այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Սերգեյ Սահակյանի նախագահությամբ, մեկնարկեց Սերժ Սարգսյանն ընդդեմ Խաչատուր Սուքիասյանի գործով դատական նիստը։
Սերժ Սարգսյանն ու Խաչատուր Սուքիասյանը չէին ներկայացել նիստին։ Դատարանում էին երկու կողմերի ներկայացուցիչները:
Դատավոր Սերգեյ Սահակյանի հարցին՝ արդյոք կողմերը տեսնո՞ւմ են գործը հաշտությամբ լուծելու հնարավորություն, Սերժ Սարգսյանի ներկայացուցիչ Ամրամ Մակինյանն ասաց, որ հնարավոր է, եթե հայտարարվի՝ այն տեղեկությունները, որոնք հրապարակվել են, իրականությանը չեն համապատասխանում։ Խաչատուր Սուքիասյանի ներկայացուցիչը պատասխանեց, որ հաշտության հարցը չի կարող քննարկվել։
Հիշեցնենք, որ 2021թ. օգոստոսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանն ԱԺ նիստի ընթացքում ամբիոնից ելույթ էր ունեցել և արել հետևյալ արտահայտությունը. «Բոլորդ լավ գիտեք, որ երրորդ նախագահը կազինոներում հարյուր միլիոնից ավելի կրվել ա նույն Բադեն Բադենում, ինչի՞ հաշվին, զենքերի հաշվին, ինչի՞ հաշվին, մեր զինվորների հաշվին, ինչի՞ հաշվին, կրթության հաշվին, ինչի՞ հաշվին, առողջապահության հաշվին: Լայնամասշտաբ կոռուպցիա է եղել․ մեկ մարդ է որոշել՝ ով ինչ անի»:
Սերժ Սարգսյանի ներկայացուցիչը, անդրադառնալով հայցին, հայտարարեց. «Մեր պահանջն է՝ պարտավորեցնել Խաչատուր Սուքիասյանին դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո յոթ աշխատանքային օրվա ընթացքում ԱԺ հերթական նիստում, իսկ ժամկետը պահպանելու անհնարինության դեպքում՝ ԱԺ հերթական նիստում, ԱԺ ամբիոնից ուղիղ եթերում բանավոր հերքել զրպարտություն հանդիսացող «Բոլորդ լավ գիտեք՝ երրորդ նախագահը հարյուր մլն դոլարից ավելի կազինոներում կրվել ա նույն Բադեն Բադենում» արտահայտությունը»:
Սարգսյանի ներկայացուցիչը պահանջեց նաև, որ Սուքիասյանը նույն հերքման տեքստը հրապարակի առնվազն 1000 տպաքանակ ունեցող ԶԼՄ-ում, իսկ ԱԺ աշխատակազմն այն հրապարակի իր պաշտոնական կայքում:
Բացի այդ, հայցով պահանջվում է Խաչատուր Սուքիասյանից բռնագանձել 1 մլն դրամ՝ որպես զրպարտության փոխհատուցում։
«Հայցի մեջ նշել ենք և հիմա էլ պնդում ենք, որ գումարն անմիջապես ամբողջությամբ փոխանցվի «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ին։ Հայցվորը նույնիսկ չի առարկում, որ Խաչատուր Սուքիասյանը գումարն ինքնուրույն փոխանցի «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ին»,- ասաց Մակինյանը:
Խաչատուր Սուքիասյանի ներկայացուցիչն առարկություն ներկայացրեց՝ ասելով, որ հայցվոր կողմը չի կարող իր հայցում հերքում պահանջել, որովհետև այն տեղ չի գտել լրատվություն իրականացնողի տարածած տեղեկատվության մեջ, իսկ օրենքով նշված է այդ սահմանումը, և հետևաբար այդ դեպքում է, որ հերքումը տարածվում է այդ նույն լրատվության միջոցով: Խաչատուր Սուքիասյանի ներկայացուցիչը հավելեց նաև, որ պատգամավորի արտահայտությունները եղել են գնահատող դատողություններ:
Սարգսյանի ներկայացուցիչ Վահագն Գրիգորյանը միջնորդեց հետաձգել այսօրվա նիստը, քանի որ Երևանի պետական համալսարանում դասախոսություն ուներ: Դատական հաջորդ նիստը կկայանա 2022 թվականի հունվարի 17-ին՝ ժամը 11:30-ին:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 6-ին Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը հայց էր ներկայացրել դատարան՝ ընդդեմ Խաչատուր Սուքիասյանի։ Դիմումը մուտքագրվել է դատարան Սերժ Սարգսյանի պատիվն ու բարի համբավը արատավորող տեղեկությունները հերքելու պահանջով: