«Գյումրի» ԲԿ-ի քովիդ բաժանմունքը վաղը կփակվի. նոր հիվանդները կուղեգրվեն Սպիտակ
Փետրվարի 16-ին «Գյումրի» բժշկական կենտրոնում բացված քովիդ բաժանմունքը վաղը կփակվի: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց ԲԿ-ի փոխտնօրեն Արմեն Խաչատրյանը:
«Այն հիվանդները, որոնք դեռ բաժանմունքում են, այսօր նմուշառվել են: Ում թեստի պատասխանը եղավ բացասական, կա՛մ տուն կուղարկենք, կա՛մ անհրաժեշտության դեպքում այլ բաժանմունքներ կտեղափոխենք: Դրական պատասխանով հիվանդները կգնան Սպիտակ»,- ասաց Արմեն Խաչատրյանը:
Նոր հիվանդներ վաղուց չեն ընդունել: Այսօր 23 հիվանդից 8-ին ճանապարհել են Սպիտակ, մի քանիսը դուրս են գրվել: Կան նաև բժշկական կենտրոնի թերապևտիկ բաժանմունքում բուժումը շարունակողներ:
Կորոնավիրուսի տեմպը սկսել է նվազել Շիրակի մարզում: Մարզպետարանի առողջապահության վարչության պետի պարտականությունները կատարող Լեյլի Ասլանյանն ասում է՝ նաև տնային պայմաններում բուժվողների թիվն է փոքրացել:
Այս պահի դրությամբ Շիրակում առաջին դեղաչափով պատվաստված է 18-ից բարձր տարիք ունեցող ազգաբնակչության 44.3 տոկոսը՝ 77.943 մարդ:
Երկրորդ դեղաչափը ստացել է 65.857 մարդ: Բուստեր պատվաստանյութից օգտվել է 1014-ը:
Երեկվա դրությամբ իրականացված 64 թեստից 30-ն ունեցել է դրական արդյունք: Տնային հսկողություն է սահմանված 160 քաղաքացու նկատմամբ: