Ուշադրություն դարձրեք Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցի այս հատվածի՝ «Մենք ընդունում ենք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»: Սա Սերժ Սարգսյանն ասել է 2016 թվականին՝ Կիսիլյովին տված հարցազրույցի ժամանակ։
Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանը:
Գրառումը ամբողջական՝ ստորև.
««Մենք ընդունում ենք ցանկացած պետության, այդ թվում՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Բայց ժողովուրդների ինքնորոշումն ընդհանրապես չի հակասում տարածքային ամբողջականությանը, որովհետև տարածքային ամբողջականության սկզբունքը վերաբերում է պետությունների միջև հարաբերություններին, իսկ ինքնորոշումը՝ մայրաքաղաքի և ժողովրդի միջև, որը բնակվում է իր պատմական հայրենիքում»:
Առաջին հայացքից ուշագրավ է միայն այն փաստը, որ Սերժ Սարգսյանը հայտարարում է, թե ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Բայց պետք է ուշադիր լինել Սերժ Սարգսյանի այս նուրբ ձևակերպմանը՝ «ժողովուրդների ինքնորոշումը վերաբերում է մայրաքաղաքին և ժողովրդի միջև հարաբերություններին, որը բնակվում է իր պատմական հայրենիքում»։
Տարիներ շարունակ Արցախի հարցով բանակցություններում Սերժ Սարգսյանը ջանք չի խնայել լուծել Արցախի հիմնախնդիրը՝ հիմնվելով ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքի վրա։ Իսկ ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը, ինչպես ինքը՝ Սերժ Սարգսյանն է ասում, վերաբերում է մայրաքաղաքին և իր պատմական հայրենիքում բնակվող ժողովրդին։ Եվ եթե ժողովուրդը իր պատմական հայրենիքում բնակվող Արցախի հայությունն է, ապա, ըստ Սերժ Սարգսյանի, մայրաքաղաքը Բաքուն է, որտեղ կենտրոնացված էր իշխանությունը։ Եվ, ըստ Սերժ Սարգսյանի, հենց ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքով պետք է պարզվեին Արցախի հայության և Բաքվի միջև հարաբերությունները։
Փաստորեն 2016-ին Սերժ Սարգսյանը Արցախի հայության մայրաքաղաքը, որտեղ կենտրոնացված էր իշխանությունը, համարում էր Բաքուն, որի հետ Արցախի հայությունը ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքով պետք է պարզեր հարաբերությունները։
Գրառմանը կից Չախոյանը հրապարակել է հարցազրույցի այդ հատվածը: