Եթե չկա աջակցությունը մերժելու հիմք, ապա անպայման տրվում է. 1335 անձ արդեն ստացել է երրորդ երեխայի ամսական վճարը
2022 թվականի հունվարի մեկից ՀՀ-ում երրորդ ու հաջորդ երեխաների ծնվելու դեպքում ամսեկան 50 հազար դրամի չափով ընտանիքը ստանում է աջակցություն:
Ծրագրից օգտվելու համար հիմնական պայմաններից մեկն այն է, որ ծնողները, երեխաները բնակության համար պետք է հաշվառված լինեն ՀՀ-ում: Կարևոր է նաև, որ աջակցություն ստանալու դիմումի օրվանից նրանք գտնվեն Հայաստանում:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կենսաթոշակային ապահովության և այլ դրամական վճարների բաժնի պետ Տաթևիկ Միքայելյանը «Հայկական Ժամանակ»-ի հետ զրույցում մանրամասնեց՝ աջակցություն ստանալու դիմումը ընտանիքը կարող է թղթային տարբերակով ներկայացնել միասնական սոցիալական ծառայության  տարածքային կենտրոն: Կարող են դիմել նաև էլեկտրոնային տարբերակով, սակայն ոչ բոլորը.
«Առցանց դիմում չեն կարող ներկայացնել այն քաղաքացիները, որոնց կամ իրենց երեխայի անձը հաստատող փաստաթուղթը օտարերկրյա է, և մեր տեղեկատվական շտեմարանով անձին նույնականացնել հնարավոր չի լինի: Անձը պետք է նույնականացման համար ներկայացնի լրացուցիչ փաստաթղթեր: Ընտանիքում մյուս երեխաների սերման փաստը ևս ՀՀ-ի ծննդյան վկայական չէ, այլ դատական ակտ կամ օտարերկրյա պետության կողմից տրամադրված փաստաթուղթ»:
Ամսական 50 հազար դրամի աջակցության համար այս պահի դրությամբ առկա է 1335 ընդունված դիմում: Դիմում գրելուց 10 օր հետո է որոշում կայացվում՝ տա՞լ ընտանիքին աջակցությունը, թե՞ ոչ:
«Երբ աջակցությունը նշանակվում է, այն իրականացվում է բանկերի միջոցով, բացառապես անկանխիկ եղանակով: Անձը կարող է ընտրել այն բանկը, որտեղից ինքը ցանկանում է ստանալ գումարը: Ծառայությունը տվյալ բանկ է ուղարկում անձի տվյալները, և միասնական սոցիալական ծառայության տվյալների հիման վրա բանկը հաշիվ է բացում ու քաղաքացուն տրամադրում անվճար բանկային քարտ»,- նշեց Միքայելյանը:
Աջակցության ծրագրից ընտանիքն օգտվում է այնքան ժամանակ՝ մինչև լրանում է երեխայի 6 տարեկանը: Մասնագետը բացատրեց՝ աջակցությունը կարող է չտրամադրվել ընտանիքին, երբ երեխան ՀՀ-ի հաշվառումից դուրս է եկել, դադարել է նրա կամ ընտանիքի քաղաքացիությունը ՀՀ-ում: Կարող է դադարել նաև, երբ ծնողն է մահանում, կամ երբ երեխաները հայտնվում են մանկատանը կամ մնում են առանց ծնողական խնամքի:
Նախարարության կենսաթոշակային ապահովության և այլ դրամական վճարների բաժնի պետը ներկայացրեց նաև, թե էլ ո՞ր դեպքում կարող է մերժվել անձի դիմումը:
«Օրինակ՝ երբ քաղաքացին դիմում է առցանց տարբերակով ու ինչ-որ փաստաթղթեր պակաս է ներկայացնում, կամ դիմումը ներկայացնելու ընթացքում պարզվում է, որ ընտանիքի երեխան կամ ծնողը ՀՀ-ում չեն գտնվում կամ երեխաների փաստաթղթերը չեն ներկայացնում: Կարող է պարզվել նաև, որ երեխաներից մեկը գտնվում է մանկատանը»,- նշեց Միքայելյանը:
Անձը պետք է նաև տարեկան մեկ անգամ ներկայանա բանկ և հայտարարություն ստորագրի, որ ինքը գտնվում է Հայաստանում: Չստորագրվելու դեպքում վճարումը դադարեցվում է: Ծնողը վեց ամիս ժամանակ ունի, որպեսզի ներկայանա բանկ, ստորագրի, որից հետո նորից կվերականգնվի աջակցություն ստանալու կարգը:
Նախարարության ներկայացուցիչը շեշտեց՝ եթե չկա որևէ հիմք անձին աջակցություն չտրամադրելու համար, ապա նա անպայման կստանա դա: