Ընդդիմությունն ահաբեկում էր մարդկանց, որպեսզի գնային իրենց հանրահավաքին՝ ասելով ով չգա, հայ չէ: Ուղղակի ու անուղղակի կերպով փորձում էին մարդկանց վրա ճնշումներ գործադրել:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով խորհրդարանական ընդդիմության՝ երեկ Ազատության հրապարակում հրավիրած հանրահավաքին՝ նման դիրքորոշում հայտնեց քաղաքագետ Էդվարդ Անտինյանը:
Նրա կարծիքով՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպումից առաջ երկու ուղղությամբ է աշխատում՝ սահմաններին լարվածություն է հրահրում և ընդդիմության միջոցով երկրում ներքաղաքական անկայունություն առաջացնում:
«Երեկվա հանրահավաքով իրենք ցույց տվեցին, որ Նիկոլ Փաշինյանին աջակցողների բանակն ավելի մեծ է, քան իրենցը»,- ասում է Անտինյանը:
Քաղաքագետը նկատում է՝ ժամանակավոր փողոցներ փակելը, նստացույցեր անելը զավեշտալի է. եթե ընդդիմությունը չունի հասարակության վստահությունը, ի՞նչ անհնազանդության ակցիաների մասին է խոսքը:
«2018-ին, երբ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ էր անում փակել փողոցները, նրան հասարակությունն աջակցում էր: Այս մարդիկ չեն հասկանում, որ հասարակությունն իրենց չի աջակցելու, քանի որ ատում է: Ուզում են Նիկոլ Փաշինյանին հաղթել իր իսկ մեթոդով, բայց չի հաջողվելու»,- նշում է նա:
Հարցադրմանը, թե ինչո՞ւ Սերժ Սարգսյանը ելույթ չունեցավ, ավելին՝ ոչ թե հարթակում էր, քայլ ցուցարարների շարքերում, զրուցակիցն ասում է. «Սերժ Սարգսյանը գիտի, որ ինքը հռետորական հակումներ չունի: Երբ հանրային ելույթներ է ունենում, «խիարը թարս է բուսնում»: Խորհրդավոր կերպարով էր երեկ ներկա՝ ցույց տալու, թե հանրահավաքն այնքան կարևոր է, որ ինքն անձամբ մասնակցում է: Եթե այդքան կարևոր էր, ապա ինչո՞ւ չկարողացաք մի հուժկու գործընթաց սկսել, այլ պարզապես հերթական անգամ խայտառակվեցիք»:
Անտինյանի կարծիքով՝ Ռոբերտ Քոչարյանն էլ խորհրդավոր բացակայության տպավորություն թողնելու համար չէր մասնակցում հանրահավաքին. «Այդպիսի պարզունակ քայլերով հետաքրքրություն չեն կարող առաջացնել: Ի վերջո, իրենք ոչ մի բան չեն կարողանում անել, քանի որ մերժված են»:
Պատերազմական այս իրավիճակում ընդդիմությունը վտանգ է ներկայացնում, կարծում է Անտինյանը, քանի որ նրանք ոչնչի առաջ կանգ չեն առնելու:
«Գիտեն, որ ընտրության ժամանակ իրենց ոչ ոք չի ընտրելու: Դրա համար էլ չեն պայքարում ընտրությունների համար: Իրենց ուզածը երկրում բռնապետություն հաստատելն է, որ հետո ասեն՝ այ, իշխանությունը բռնապետ է, մենք կգանք և ձեզ կազատենք»,- ասում է նա:
Նկատառմանը, որ ընդդիմադիրներն ուղղակի և անուղղակի կերպով օրակարգ էին նետում այն, որ Բրյուսելում Նիկոլ Փաշինյանը Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ նոր փաստաթուղթ է ստորագրելու, Էդվարդ Անտինյանն ասում է՝ ինչ պայմանավորվածություն էլ ձեռք բերվի, դրա մեջ չի լինի այնպիսի փաստաթղթի ստորագրում, ինչը մեր երկրի կյանքում մեծ փոփոխությունների կհանգեցնի.
«Հայաստան-Ադրբեջան խնդրի լուծման ուղղված գործում յուրաքանչյուրն էլ ցանկանում է այնպիսի քայլեր ձեռնարկել, որ այն անհապաղ իր վերջնակետին հասնի, որպեսզի երկրորդ ճակատ չբացվի՝ մինչև տեսնեն Ուկրաինայում ինչ է կատարվում: Եթե մենք ցանկանում ենք ուշքի գալ ու ոտքի կանգնել, ապա պետք է գնանք այս պահին խաղաղության, որպեսզի հարկ եղած դեպքում պատրաստվենք պատերազմի»,- ասում է նա: