Դրանք հնազանդեցնելու գործիք են. Բաբայանը՝ կոչումների համար Սերժ Սարգսյանին կրկին շնորհակալություն հայտնողների մասին
Երեկվանից շոու բիզնեսի որոշ ներկայացուցիչներ, որոնք Սերժ Սարգսյանի կառավարման տարիներին ստացել են ՀՀ վաստակավոր արտիստի կոչում, գրառումների միջոցով կրկին որոշել են շնորհակալություն հայտնել դրա համար: Թե ի՞նչն է վերջիններիս դրդել այս օրերին հիշել իրենց կոչումները, պարզ չէ: Նկատենք, սակայն, որ Սերժ Սարգսյանին սատարող գրառումներ են անում նաև կոչման չարժանացած շոու բիզնեսի այլ ներկայացուցիչներ ևս:
Տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանի կարծիքով՝ այս վարքագիծը ապացուցում է, որ նմանատիպ կոչումների արժանացած գործիչները կախվածության մեջ են գտնվում այն իշխանություններից, որոնցից դրանք ստացել են: Բաբայանն ընդգծում է՝ թեպետ արվեստագետը պետք է ազատ լինի իր քաղաքացիական դիրքորոշման մեջ, սակայն նրա հիմնական գործառույթը արվեստով զբաղվելը պետք է լինի:
«Արվեստագետի կախվածությունը իշխանությունների հանդեպ, անկախ նրանից, թե ո՞վ է այդ պահին քո ղեկավարը, դատապարտելի է: Պետության համար եթե լավ բան ես ուզում անել, պետք է լավ անես քո գործը. բեմում լավ խաղաս, որակյալ երաժշտություն ստեղծես: Այդ կոչումները ձևական բնույթ են կրում: ՀՀ-ն մի որոշ ժամանակ դրանցից հրաժարվել էր, սակայն 2003 թվականից նորից վերականգնվեցին, ինչին ես անլուրջ եմ վերաբերվում: Դա խորհրդային տարիներից մեզ համար ավելորդ ժառանգություն է»,- «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում ասում է Բաբայանը:
Ըստ նրա՝ մշակույթի գործիչները պետք է ընկալվեն իրենց արված աշխատանքով, այլ ոչ թե այն կոչումով, որը նրանք ստանում են կամ ունեն: Յուրաքանչյուր արվեստագետ պետք է ընտրի, թե իր համար որն է ավելի կարևոր՝ գործը և հանդիսատեսի գնահատակա՞նը, թե՞ ստացած կոչումը:
«Այդ կոչումներով փորձում էին կախվածության մեջ դնել արվեստագետներին, նրանց զսպել, դարձնել պալատական: Չնայած ինքս ստացել եմ վաստակավորի կոչումը 2004 թվականին, բայց երբեք չեմ արժևորել դա: Երբ որ ստացա, ասացի՝ պետք չի ծանրանալ այդ կոչումի տակ: Այն ժամանակ, երբ ՀՀ-ն հրաժարվել էր բոլոր տեսակի կոչումներից, ստեղծագործական կոլեկտիվի մթնոլորտը առողջ էր, բոլորը մտածում էին իրենց դերակատարումների, իրենց գործի մասին, ոչ թե կոչումի»,- նշում է արվեստի գործիչը:
Բաբայանի խոսքով՝ կոչումները թույլ ղեկավարների համար գործիք են՝ հնազանդ պահելու իրենց ենթակա արվեստագետներին: Բացի ստեղծագործական մթնոլորտը փչացնելուց, դրանք նաև փչացնում են արվեստագետին: Մշակույթի ցանկացած գործիչ պետք է իր ներքին ազատությունը ունենա, որպեսզի երբեք իրեն կաշկանդված չզգա:
«Ես որևէ մեկի առջև որևիցե պարտավորություն չեմ կրում, աշխատել եմ և՛ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, և՛ Ռոբերտ Քոչարյանի, և՛ Սերժ Սարգսյանի, և՛ հիմա Նիկոլ Փաշինյանի օրոք ու երբեք ինձ կաշկանդված չեմ զգացել: Չեմ համարում, որ այդ կոչումները նպաստում են, որ արվեստագետը լավ աշխատի: Հանդիսատեսը պետք է քեզ գնահատական տա, գնահատի քո մասնագիտական կարողությունները: Կոչումը չպետք է լինի մշակութային գործչի կյանքի նպատակը»,- շեշտում է նա:
Բաբայանի կարծիքով՝ պետք է կոչումները շնորհելու սովորույթը Հայաստանի մշակութային կյանքից դուրս գա: Արվեստագետը մի օր պետք է հասկանա, որ այն աշխատանքը, որը ինքը կատարում է, ավելի մեծ գնահատանքի է արժանի. «Դահլիճի ծափահարությունները շատ ավելի բարձր են, քան այդ կոչումները»: