Երեկվանից շոու բիզնեսի որոշ ներկայացուցիչներ, որոնք Սերժ Սարգսյանի կառավարման տարիներին ստացել են ՀՀ վաստակավոր արտիստի կոչում, գրառումների միջոցով կրկին որոշել են շնորհակալություն հայտնել դրա համար: Թե ի՞նչն է վերջիններիս դրդել այս օրերին հիշել իրենց կոչումները, պարզ չէ: Նկատենք, սակայն, որ Սերժ Սարգսյանին սատարող գրառումներ են անում նաև կոչման չարժանացած շոու բիզնեսի այլ ներկայացուցիչներ ևս:
Տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանի կարծիքով՝ այս վարքագիծը ապացուցում է, որ նմանատիպ կոչումների արժանացած գործիչները կախվածության մեջ են գտնվում այն իշխանություններից, որոնցից դրանք ստացել են: Բաբայանն ընդգծում է՝ թեպետ արվեստագետը պետք է ազատ լինի իր քաղաքացիական դիրքորոշման մեջ, սակայն նրա հիմնական գործառույթը արվեստով զբաղվելը պետք է լինի:
«Արվեստագետի կախվածությունը իշխանությունների հանդեպ, անկախ նրանից, թե ո՞վ է այդ պահին քո ղեկավարը, դատապարտելի է: Պետության համար եթե լավ բան ես ուզում անել, պետք է լավ անես քո գործը. բեմում լավ խաղաս, որակյալ երաժշտություն ստեղծես: Այդ կոչումները ձևական բնույթ են կրում: ՀՀ-ն մի որոշ ժամանակ դրանցից հրաժարվել էր, սակայն 2003 թվականից նորից վերականգնվեցին, ինչին ես անլուրջ եմ վերաբերվում: Դա խորհրդային տարիներից մեզ համար ավելորդ ժառանգություն է»,- «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում ասում է Բաբայանը:
Ըստ նրա՝ մշակույթի գործիչները պետք է ընկալվեն իրենց արված աշխատանքով, այլ ոչ թե այն կոչումով, որը նրանք ստանում են կամ ունեն: Յուրաքանչյուր արվեստագետ պետք է ընտրի, թե իր համար որն է ավելի կարևոր՝ գործը և հանդիսատեսի գնահատակա՞նը, թե՞ ստացած կոչումը:
«Այդ կոչումներով փորձում էին կախվածության մեջ դնել արվեստագետներին, նրանց զսպել, դարձնել պալատական: Չնայած ինքս ստացել եմ վաստակավորի կոչումը 2004 թվականին, բայց երբեք չեմ արժևորել դա: Երբ որ ստացա, ասացի՝ պետք չի ծանրանալ այդ կոչումի տակ: Այն ժամանակ, երբ ՀՀ-ն հրաժարվել էր բոլոր տեսակի կոչումներից, ստեղծագործական կոլեկտիվի մթնոլորտը առողջ էր, բոլորը մտածում էին իրենց դերակատարումների, իրենց գործի մասին, ոչ թե կոչումի»,- նշում է արվեստի գործիչը:
Բաբայանի խոսքով՝ կոչումները թույլ ղեկավարների համար գործիք են՝ հնազանդ պահելու իրենց ենթակա արվեստագետներին: Բացի ստեղծագործական մթնոլորտը փչացնելուց, դրանք նաև փչացնում են արվեստագետին: Մշակույթի ցանկացած գործիչ պետք է իր ներքին ազատությունը ունենա, որպեսզի երբեք իրեն կաշկանդված չզգա:
«Ես որևէ մեկի առջև որևիցե պարտավորություն չեմ կրում, աշխատել եմ և՛ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, և՛ Ռոբերտ Քոչարյանի, և՛ Սերժ Սարգսյանի, և՛ հիմա Նիկոլ Փաշինյանի օրոք ու երբեք ինձ կաշկանդված չեմ զգացել: Չեմ համարում, որ այդ կոչումները նպաստում են, որ արվեստագետը լավ աշխատի: Հանդիսատեսը պետք է քեզ գնահատական տա, գնահատի քո մասնագիտական կարողությունները: Կոչումը չպետք է լինի մշակութային գործչի կյանքի նպատակը»,- շեշտում է նա:
Բաբայանի կարծիքով՝ պետք է կոչումները շնորհելու սովորույթը Հայաստանի մշակութային կյանքից դուրս գա: Արվեստագետը մի օր պետք է հասկանա, որ այն աշխատանքը, որը ինքը կատարում է, ավելի մեծ գնահատանքի է արժանի. «Դահլիճի ծափահարությունները շատ ավելի բարձր են, քան այդ կոչումները»: