Օրեր առաջ Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջում տեղեկացրել էր, որ երկարատև քննությունից և շուրջ մեկ տարի կալանքի տակ գտնվելուց հետո Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում է կայացրել իր եղբոր՝ Գոռ Համբարձումյանի նկատմամբ տարվող քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, գործի վարույթը կարճելու մասին։
Ընդ որում, Դավիթ Համբարձումյանը գրել էր, թե որոշումը դատարանը կայացրել է հանցակազմի բացակայության պատճառով. «Այլ կերպ ասած՝ եղբայրս արդարացվեց, հետևաբար նաև հաստատվեց հանրության մի ստվար զանգվածի կողմից տարածվող, մեր բարի համբավն արատավորող, մերկապարանոց խոսակցությունների ստահոդ լինելը»:
Նշենք, որ Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանի եղբորը մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 262-րդ հոդվածի երկրորդ մասով (Պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելը):
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Հայկական ժամանակին» հայտնեցին, որ հիշատակվող որոշումը կայացնելիս, ինչի մասին հանրայնացրել է Դավիթ Համբարձումյանը, դատարանը հիմք է ընդունել այն հանգամանքը, որ 2022թ. հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտած ՀՀ նոր քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի համաձայն՝ փոփոխվել է պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելու հանցակազմի օբյեկտիվ կողմը կազմող գործողությունների շրջանակը: Դրա արդյունքում նշված անձանց մեղսագրված արարքները ապաքրեականացվել են:
«Ելնելով դրանից՝ ամբաստանյալների համաձայնությունը ստանալուց հետո Առաջին ատյանի դատարանը որոշում է կայացրել վերջիններիս նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին: Հարկ է պարզաբանել նաև, որ, ի տարբերություն նախկին ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի, 2022թ. հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով արդեն իսկ անձին մեղսագրված արարքի ապաքրեականացումը նախատեսվում է որպես հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնելու առանձին հիմք: Ընդ որում, այդ հանգամանքը չի բացառում քրեական հետապնդումը, եթե անձն առարկում է դրա դեմ այն հիմքով, որ չի կատարել իրեն մեղսագրվող արարքը»,- մանրամասնեցին դատախազությունից:
Այսինքն՝ Գոռ Համբարձումյանը, ըստ էության, չի արդարացվել, վերացվել է քրեական հետապնդումը, քանի որ Համբարձումյանի արարքում այն դետալները, որոնց պատճառով վերջինիս մեղադրանք էր առաջադրվել, ապաքրեականացվել են, իսկ նա չի պնդել, որ տվյալ արարքը չի գործել: