Դավիթ Գիշյանը նույնականացված գերի էր, որի մասով հենց առաջին օրը դիմել էինք ՄԻԵԴ: Ստացվում է՝ Դավիթ Գիշյանին սպանել են։ Մենք այսօր արդեն տեղեկացրել ենք ՄԻԵԴ-ին, որ Ադրբեջանը խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ և 3-րդ հոդվածները:
Այս մասին «Հայկական ժամանակին» տեղեկացրեց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Հասմիկ Սամվելյանը:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ հայկական կողմը ՄԻԵԴ-ին դիմել է խոշտանգում, նվաստացուցիչ վերաբերմունք և գերու սպանություն հոդվածներով:
Նշենք, որ որ ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Դավիթ Գիշյանի հայրը՝ սոցիոլոգ Վարդգես Գիշյանը, սեպտեմբերի 13-ին հրապարակել էր որդու՝ ադրբեջանական կողմում գտնվելու փաստը հաստատող տեսանյութը։ Տեսանյութում հստակ երևում էր, որ հայ զինծառայողը վիրավորում էր ստացել կրծքավանդակի աջ մասի հատվածում, և Ադրբեջանի ԶՈՒ համազգեստով անձինք վիրակապում էին վիրավոր հայ զինվորին։
Սամվելյանը նաև հայտնում է, որ պահանջ են ներկայացրել արագ կիրառել հրատապ միջոց. «Մինչ այդ ժակետը պատասխանելու սեպտեմբերի 22-ն է: Սակայն այժմ մենք պնդում ենք, որ պատասխանը մինչև 22-ը լինի: Չնայած 44-օրյա պատերազմի պրակտիկան մեզ ցույց է տվել, որ Ադրբեջանը միշտ խախտում է ժամկետները»:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ պահանջելով հրատապ միջոց կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի: Ներկայացված դիմումները վերաբերում են Հայաստանի բնակավայրերի թիրախավորմանը, քաղաքացիական բնակչության և ռազմագերիների հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը: