Գերեվարված զինծառայող Դավիթ Գիշյանը սպանվել է գերության մեջ. Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ՝ կոնվենցիայի 2-րդ և 3-րդ հոդվածներով
Այս մասին «Հայկական ժամանակին» տեղեկացրեց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Հասմիկ Սամվելյանը:
Նշենք, որ որ ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Դավիթ Գիշյանի հայրը՝ սոցիոլոգ Վարդգես Գիշյանը, սեպտեմբերի 13-ին հրապարակել էր որդու՝ ադրբեջանական կողմում գտնվելու փաստը հաստատող տեսանյութը։ Տեսանյութում հստակ երևում էր, որ հայ զինծառայողը վիրավորում էր ստացել կրծքավանդակի աջ մասի հատվածում, և Ադրբեջանի ԶՈՒ համազգեստով անձինք վիրակապում էին վիրավոր հայ զինվորին։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ պահանջելով հրատապ միջոց կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի: Ներկայացված դիմումները վերաբերում են Հայաստանի բնակավայրերի թիրախավորմանը, քաղաքացիական բնակչության և ռազմագերիների հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը: