Էջմիածնում Գարեգին Բ կաթողիկոսի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած հանդիպման մասին, որին մասնակցել են Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը, Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, կողմերը պայմանավորվել են սեպտեմբերի 18-ին:
Այս մասին Առաջին ալիքին տված հարցազրույցում ասել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ շեշտելով՝ հանդիպումները շարունակվեն, Գարեգին Բ-ն մտադիր է նաև հրավիրել Արամ Ա կաթողիկոսին։
Տեր-Պետրոսյանը եթերում ընթերցել է նաև հանդիպումից առաջ իր կազմած հանդիպման մասին հրապարակվելիք հաղորդագրության տեքստը։
«Հաշվի առնելով ներկայիս գերզգայուն իրավիճակում մեր երկրի առաջ ծառացած խնդիրները և դրանք լուծելու համար պահանջվող ցավոտ որոշումները՝ խորհրդակցության մասնակիցները օրվա գլխավոր խնդիր են համարում ազգային համախմբման կայացումը և իշխանության ու ընդդիմության միջև կառուցողական երկխոսության սկզբնավորումը»,- ասված է տեքստում։
Թե ո՞վ է դեմ այս հայտարարությանը, Տեր-Պետրոսյանը չի պատասխանել՝ նշելով, որ ներքին խոսակցություն է, և խորհրդապահությունը կարևոր է։