Լուկաշենկոն բացատրել է՝ ինչու է կտրուկ արձագանքում հայ-ադրբեջանական հարցին և ինչի վրա է հիմնված Բելառուսի դիրքորոշումը
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել խնդիրները լուծել խաղաղ ճանապարհով։
«Պետք է հանգստանալ և համաձայնության գալ»,- այսօր ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է նա։ Այս մասին, ըստ ՏԱՍՍ-ի, գրել է BelTA գործակալությունը։
Լուկաշենկոն խոստովանել է, որ մշտապես կոշտ է արձագանքում հակամարտության շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններին։ Նախագահը հիշեցրել է, որ ժամանակին ինքը մի քանի անգամ առաջարկել է խնդրի լուծման տարբերակներ։
«Ես գնացի Իլհամի մոտ (նկատի ունի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին) և նրան կատակով ասացի. «Իլհամ Հեյդարովիչ, լավ, մենք պետք է օգնենք Հայաստանին, եթե համաձայն ես»։ Խոսքը մի քանի ադրբեջանական շրջանների մասին էր՝ ադրբեջանական շրջանների, որոնք, ինչպես իրենք էին հայտարարում, վերահսկում էին հայերը։
Հայերը խոստովանեցին, որ դա իրենց հողը չէ, այն ադրբեջանական է, բացի Ղարաբաղից։ Դե, ուրեմն վերադարձրեք։ Իսկ եթե այն ժամանակ, երբ ես առաջարկեցի դա անել, այս շրջանները վերադարձվեին, պատերազմ չէր լինի։ Իլհամը այս պատերազմը սկսելու մոտիվացիա չէր ունենա։ Դե, դուք խնդրեցիք, շրջանները՝ տվեցին, մնաց Ղարաբաղի կարգավիճակը։ Լավ, հանգիստ կորոշեին, բայց միևնույն ժամանակ ո՛չ Սերժ Սարգսյանը, ո՛չ էլ հետո Նիկոլ Փաշինյանը չհամաձայնեցին»,- ասել է Բելառուսի նախագահը։
Ըստ աղբյուրի՝ Լուկաշենկոն նաև ասել է, որ եթե խաղաղ համաձայնագրեր ձեռք բերվեն, ապա Ադրբեջանի ղեկավարությունը պատրաստ է ներդրումներ կատարել Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Առնվազն հինգ միլիարդ դոլարի մասին է խոսքը։
«Խնդրի լուծման բացակայությունը հանգեցրել է նրան, որ «Ադրբեջանի նախագահին այլ լուծում չի մնում, քան ուժային լուծումը»,- ասել է Լուկաշենկոն։
«Դե հիմա ինչո՞ւ խաղալ, հիմա մենք վերջապես, եթե համաձայնվել ենք համակերպվել, պետք է հաշտություն կնքենք»,- հորդորել է Բելառուսի նախագահը։