Սպառնալով 40 մլն դրամ են շորթել. քրեական հետապնդում է հարուցվել «Սերժի Վաչո»-ի, կնոջ և «Յանս» համալիրի տնօրենի նկատմամբ
Հսկող դատախազի նոյեմբերի 14-ի և 16-ի որոշումներով՝ քրեական հետապնդում է հարուցվել Սերժ Սարգսյանի անվտանգության նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի («Սերժի Վաչո»), վերջինիս կնոջ և նրանց պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրի տնօրենի նկատմամբ՝ բռնություն գործադրելու սպառնալիքներով առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու համար:
Այս մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից՝ նշելով, որ հարուցված հանրային քրեական հետապնդման հիման վրա քննիչը երեք մեղադրյալին մեղադրանք է ներկայացրել. նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը:
Ըստ հաղորդագրության՝ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում իրականացվող թիվ 59103718 քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է:
Դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով դատախազական հսկողությամբ իրականացվում են վարութային և այլ ապացուցողական գործողություններ:
ՀՀ դատախազությունը նաև հիշեցրել է, որ 2012 թվականի հոկտեմբերի 1-ից Ս. Կ.-ն աշխատել է ՀՀ երրորդ նախագահի անվտանգության նախկին պետ Վ. Ղ.-ին և նրա կնոջը՝ Ռ. Բ.-ին, պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրում՝ որպես տնօրեն: Համալիրի գլխավոր հաշվապահն է հանդիսացել Ս. Ա.-ն:
2017 թվականի հունիսի սկզբին Ս. Կ.-ն աշխատակիցներից տեղեկացել է Ս. Ա.-ի կողմից հաճախորդներից ստացված որոշակի գումարներ ռեստորանի դրամարկղ չմուտքագրելու վերաբերյալ և այդ մասին հայտնել Վ. Ղ.-ին ու նրա կնոջը՝ Ռ. Բ.-ին, որոնք որոշել են բռնություն գործադրելու սպառնալիքներով հաշվապահից շորթմամբ պահանջել և ստանալ առանձնապես խոշոր չափերի՝ 40 մլն դրամ գումար:
Հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով նույն ժամանակահատվածում Ս. Կ.-ն, Վ. Ղ.-ն և Ռ. Բ.-ն շորթմամբ, առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ, հիշատակելով Վ. Ղ.-ի՝ ՀՀ երրորդ նախագահի անվտանգության պետի պաշտոնը զբաղեցնելու հանգամանքը, պահանջել են 40 մլն դրամ գումար, իսկ պահանջը չկատարելու դեպքում՝ սպառնացել ոտնձգություն կատարել հաշվապահի և նրա որդու կյանքի ու առողջության նկատմամբ:
Բռնություն գործադրելու սպառնալիքներով զուգորդված պահանջի արդյունքում Ս. Ա.-ն հարկադրված գրավադրել է իր ոսկյա զարդերը, մտերիմներից պարտքով վերցրել գումարներ, վաճառել բնակարանը և 2017 թվականի հունիս-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում հարազատների միջոցով նրանց փոխանցել պահանջված ընդհանուր 40 մլն դրամը: