Շոուբիզնեսում միշտ պետք է լինել մրցավազքի՝ «գոնկայի» մեջ. Արսեն Գրիգորյանը արդեն իրագործված ու սպասվող պրոյեկտների մասին
Երգիչ Արսեն Գրիգորյանը կամ, ինչպես նրան դիմում են իր երաժշտության սիրահարները՝ ռոմանսների Արսենը, արդեն չորս տարի է, ինչ երգին ու երաժշտությանը նվիրվելուց զատ, աշխատում է նաև երեխաների հետ: Այս տարի լրացավ «Արսեն Գրիգորյան» ստուդիայի 4-ամյակը:
Ըստ արտիստի՝ «Արսեն Գրիգորյան» դպրոցը շարունակում է կերտել պատմություն: Հունիսին ունեցել է երկրորդ համերգը, որը, նրա խոսքով, բուռն է ընդունվել և մասնագետների բարձր գնահատականին արժանացել:
«Սեպտեմբերից սկսել ենք աշխատել շատ երգերի վրա, սակայն ուզում եմ առանձնացնել մի նախագիծ, որը վաղուց պակասում էր մեզ՝ մեր իրականությանը: Նոր տարվա մասին գեղեցիկ երգ ենք պատրաստել, որը լսելիս, վստահ եմ, յուրաքանչյուր մարդ, անկախ տարիքից, նորից կսկսի հավատալ Ձմեռ պապիկին ու կունենա երջանկության զգացողություն: Երգը կոչվում է «Երազանքի գիշեր», որի և՛ տեքստի, և՛ երաժշտության հեղինակը ես եմ: Այժմ նկարահանման աշխատանքներն են իրականացվում: Դեկտեմբերի կեսերին կհրապարակվի երգի տեսահոլովակը, որը կզարդարի ամանորյա եթերը»,- «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասում է Արսենը:
MyCollages - 2022-12-01T183432.372.jpg (120 KB)
Երաժիշտը նկատում է՝ երեխաներից շատ բան կարելի է սովորել, իսկ նրանց հետ աշխատելը էլ ավելի հաճույքով աշխատելու և ստեղծագործելու խթան է իր համար: «Մենք մի մեծ ընտանիք ենք և աշխատում ենք փոխադարձ հարգանքի ձևաչափով և՛ ծնողների, և՛ սաների հետ: Մանկական երգեր գրելն ավելի բարդ գործ է, որտեղ մի շարք նրբություններ կան: Երգը պետք է լինի երեխաների համար պարզ ու ընկալելի, սակայն՝ ոչ պարզունակ ու հասարակ»,- համոզված է արտիստը:
Այս տարեսկզբին երգիչը ներկայացրեց «Իրարով» երգն ու տեսահոլովակը, որը, իր կարծիքով, այդքան էլ մեծ արձագանք չունեցավ: «Կարծում եմ՝ դադարն էր շատ երկար: Թեև միշտ էլ ստեղծագործել եմ, սակայն երբ էկրաններին սկսում ես քիչ երևալ, բնական է, որ քեզ մոռանում են: Շոու բիզնեսում միշտ պետք է լինել մրցավազքի՝ «գոնկայի» մեջ: Պետք է ավելի շատ ժամանակ տրամադրել դրան: Հիմա այդ ժամանակը նախընտրում եմ ներդնել նոր սերունդներ կրթելու մեջ, քան վազվզոցու մեջ լինել իմ շատ սիրելի կոլեգաների հետ»,- անկեղծանում է նա:
Արսեն Գրիգորյանը լսում է ամենատարբեր երգեր ու երաժիշտների՝ սկսած էլեկտրոնային երաժշտությունից, աշխարհի հայտնի դիջեյներից մինչև ամենադասականները. «Դասական արվեստում իմ կուռքը Սերգեյ Ռախմանինովն է: Ես իր մեծ ֆանատն եմ: Ֆանատ եմ նաև Ստիվի Վանդերի: Աստոր Պիացցոլայի գործերի համար եմ խենթանում: Այնքան տարբեր երաժիշտների ու ժանրեր եմ լսում՝ կախված տրամադրությունից»:
Իսկ ստեղծագործելու համար շարժառիթները կարող են լինել շատ տարբեր, ասում է նա. «Երբ ավելի երիտասարդ էի, երգեր ստեղծելու շարժառիթն ինձ համար աղջիկներն էին՝ սիրահարվածությունը: Հիմա արդեն այլ կարգավիճակում եմ, ունեմ սիրելի կին: Սակայն իմ ամեն բջջով արվեստագետ եմ: Ես սովորական մարդուց ավելի շատ եմ ուրախանում ինչ-որ բանից և ավելի շատ տխրում: Երգեր ստեղծելու շարժառիթներ էլ միշտ լինում են»:
Խոսելով երգիչ Հայկոյին նվիրված երգի մասին, որ կոչվում է «Հավերժի սիրո երգիչը», վերջինս ասում է՝ շարժառիթը լավ ընկերոջ ու երաժշտի կորստի ցավն է եղել: «Հայկոյի հետ շատ խենթություններ ենք արել, և շատ հիշողություններ ունեմ տարբեր երկրների մեր շրջագայություններից: Միշտ սիրով ու ժպիտով եմ հիշում դրանք: Շատ եմ ցավում, առաջին հերթին, որ կորցրել ենք նման երաժշտի: Նա դեռ շատ ֆիլմերի լավ երաժշտություն և մեր սրտերին դիպչող շատ ու շատ երգեր կարող էր գրել: Չէի ուզենա՝ երգս լիներ նրա հիշատակին, բայց քանի որ ցավը մեծ էր, ծնվեց այս երգը»,- ափսոսանքով ասում է Արսենը:
Ամփոփելով 2022 թվականը՝ նա նշում է, որ կիսատ գործեր միշտ էլ լինում են, սակայն ընդհանուր առմամբ տարին հագեցած է եղել ստեղծագործական առումով: Իսկ 2023 թվականի համար բավականին շատ պրոյեկտներ ու ծրագրեր է խոստանում. «Այս տարվա սեպտեմբերին ուզում էի «Արսեն Գրիգորյան» ստուդիայի մասնաճյուղեր բացել մի քանի քաղաքներում, սակայն չհասցրի, քանի որ առնվազն շաբաթը մեկ անգամ պետք է լինեի այդ համայնքներում: Մյուս տարի ուզում եմ գոնե Գյումրի և Վանաձոր քաղաքներում ունենալ:
Այժմ երգիչն աշխատում է «Փառք տղերքին» կոչվող պրոյեկտի վրա: «Սա շարք է, որը ներառում է մի շարք երգեր: Այն նվիրվում է և՛ մեր կողքին, և՛ հավերժի գրկում ապրող բոլոր հերոսներին: Հիմա երգ եմ գրում տաղանդավոր ու հրաշալի սաներիցս մեկի՝ 9-ամյա Մարիամի համար, որն իր եղբորն է կորցրել 44-օրյա պատերազմում: Երգը կոչվում է «Աչքերս փակեմ»։ Սա վերոնշյալ շարքի երրորդ, բայց վերջին երգը չէ»,- շեշտում է երաժիշտը: