Այսօր՝ դեկտեմբերի 7-ին, Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 34-րդ տարելիցն է:
1988թ. դեկտեմբերի 7-ին՝ Գրինվիչի ժամանակով ժամը 7 անց 41 րոպե 22,7 վայրկյանին, (տեղական ժամանակով՝ 11:41-ին), ցնցվեց Հայաստանի հյուսիսը:
Սպիտակի երկրաշարժի ուժգնությունն էպիկենտրոնում գնահատվեց 10 բալ, իսկ, ըստ Մեդվեդև-Սպենհոյեր-Կարնիկ սանդղակի, մակրոսեյսմիկ ինտենսիվությունը՝ արտասովոր կործանարար:
Ավերման գոտին, որտեղ երկրաշարժի ուժգնությունը կազմել էր 8 բալ և ավելին, ընդգրկեց երեք հազար քառ. կմ տարածություն: Տուժեցին 21 քաղաք և շրջան, 342 գյուղ:
Անօթևան մնաց 514 հազար մարդ:
Տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ստացավ մոտ 20 հազար մարդ, որոնցից հոսպիտալացվեցին 12 հազար 500-ը: Զոհվեց 25 հազար քաղաքացի:
Զոհեր շատ եղան հատկապես Գյումրիում՝ մոտ 15-17 հազար մարդ: Սպիտակում մահացավ 4 հազար մարդ: Ավերվեց ՀՀ-ի ամբողջ բնակֆոնդի 17%-ը, դադարեց գործել 170 արդյունաբերական ձեռնարկություն, մեծ վնաս կրեցին նաև ճարտարապետական, պատմական, արվեստի հուշարձանները: Ամբողջությամբ կամ մասամբ ավերվեցին մեքենաշինական, քիմիական, թեթև և սննդի արդյունաբերության ձեռնարկությունները, որոնք տարեկան շուրջ 2 մլրդ ռուբլի համախառն արտադրանք ունեին։
Հանրապետության տարածքի 1/3-ի արտադրական և սոցիալական ենթակառուցվածքը դադարեց գործել։ Անմիջական նյութական վնասը 1988թ-ին գնահատվեց 10 մլրդ ռուբլի:
Կազմակերպված փրկարարական աշխատանքները հունի մեջ մտան դեկտեմբերի 7-ին հաջորդած 2-3 օր հետո միայն: Ազգաբնակչության և փրկարարների ջանքերով փլատակներից զոհված կամ կենդանի հանվեց ավելի քան 45 հազար մարդ:
Ստորգետնյա հզոր ցնցումների հետևանքով կես րոպեում ավերվեց հանրապետության գրեթե ողջ հյուսիսային հատվածը, որտեղ ապրում էր շուրջ 1 մլն մարդ։ Երկրաշարժի էպիկենտրոնում՝ Սպիտակում, ցնցումների ուժգնությունը հասել էր մինչև 9-10 բալի: Ստորգետնյա ցնցումներն զգացվել էին Երևանում և Թբիլիսիում։
Լիովին ավերվեցին Սպիտակ քաղաքն ու հարակից 58 գյուղ, չափազանց տուժեց ներկայիս Գյումրի քաղաքը, Ստեփանավանը, ներկայիս Վանաձորն ու ավելի քան 300 բնակավայր:
Ավերված շրջանների վերականգնմանը մասնակցեցին ԽՍՀՄ-ի բոլոր հանրապետությունները, 111 երկիր: Օգնության ձեռք մեկնեցին նաև Բելգիան, Մեծ Բրիտանիան, Իտալիան, Լիբանանը, Նորվեգիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Շվեյցարիան:
Աղետի գոտի եկան մասնագետներ, տրամադրվեցին փրկարարական սարքավորումներ, սննդամթերք և դեղորայք։ Աղետի գոտում տեղադրվեց 50 հազար վրան և 200 դաշտային խոհանոց։ Փրկարարական աշխատանքներին բացի տեղաբնակներից եւ կամավորներից, մասնակցում էին մոտ 20 հազար զինվոր ու սպա, փլատակների մաքրման աշխատանքներում ներգրավված էր 3 հազար միավոր ռազմական տեխնիկա։