Ստեղծված իրավիճակը պահանջում է ծանր և ոչ մեր սրտով որոշումներ կայացնել, միևնույն է, բոլորը դժգոհ են մնալու. Սամսոնյան
«Այսօր Լաչինի միջանցքի արգելափակման 24-րդ օրն է, և օրեցօր ձգձգվող այս վիճակը աղետաբեր է լինելու: Հայաստանում և Արցախում ստեղծված իրավիճակը պահանջում է, որ Հայաստանի և Արցախի իշխանությունները որոշումներ կայացնեն»:
Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ԱԺ նախկին պատգամավոր, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության անդամ Անի Սամսոնյանը՝ նշելով, որ հետպատերազմյան իրավիճակում այդպիսի որոշումները չեն կարող լինել միայն և հատկապես մեր սրտով, «չնայած այն բանին, որ մենք՝ թե՛ հանրությունը, թե՛ հասարակական-քաղաքական դաշտը, շարունակում է աշխարհաքաղաքական վերադասավորումներին նայել իր նեղ, մակերեսային՝ «իմ բարեկամ», «իմ թշնամի» պրիմիտիվ երդիկից (պատուհան չէ, այլ երդիկ)»:
«Ծանր որոշումներ պետք է կայացնել, բայց դրանք պետք է կայացնել: Ինչ էլ կայացվի, միևնույն է, բոլորը դժգոհ են մնալու, որովհետև դեռ ցած չենք իջել «հայոց առասպելական ուժի» բարձունքներից:
Հայաստանը և Արցախը պետք է խոսեն միմյանց հետ, կայացնեն որոշումներ՝ որպես իշխանություն իրենց ստանձնած պատասխանատվությամբ և ազնիվ խոսեն հանրության հետ:
Եթե այս օրհասական իրավիճակում այդ որոշում կայացնողները չգտնվեցին, զրկվելու ենք նախ՝ պետականությունից, հետո՝ անկախությունից, հետո կդառնանք fail-state ու առաջիկա հիսուն տարում սերունդներին կպատմենք, որ մենք մի հզոր ազգ էինք, մեզ բոլորը դավաճանեցին ու Նժդեհ ասմունքելով կապրենք:
Կրկնում եմ՝ ինչ որոշում էլ կայացվի, բոլորը դժգոհ են լինելու (որովհետև այդպիսին է իրավիճակը), բայց էլիտաները պետք է ստանձնեն այդ պատասխանատվությունը, եթե իրենք կամք և ցանկություն են ցուցաբերել այս իրավիճակում լինել կառավարող էլիտան: Ժամանակը մեզ չի խնայելու»,- գրել է Սամսոնյանը: