Ալիևը հուսով է, որ Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում 2023 թվականը բեկումնային կլինի
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հույս ունի, որ 2023 թվականը բեկումնային տարի կլինի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում։ Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հուսով եմ, որ 2023 թվականը բեկումնային տարի կլինի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում: Ամեն դեպքում, մենք հույս ունենք դրա վրա»,- ասյօր Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է նա։
Ալիեւը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությանը և անձամբ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարին՝ այս գործընթացին ակտիվ մասնակցության համար։ «Կարծում եմ, որ Ռուսաստանը՝ որպես մեր բարեկամ, դաշնակից և հարևան, առանձնահատուկ դեր ունի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջպետական հարաբերությունների կարգավորման գործում աջակցելու գործում»,- ընդգծել է Ալիևը։
Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ անցյալ տարի կարեւոր ջանքեր են գործադրվել Բաքվի եւ Երևանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։
«Ընդունվել են փաստաթղթեր, որոնք սահմանում են ապագա խաղաղության պայմանագրի հայեցակարգային բնույթը, այն է՝ երկու երկրների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչումը, ինչը հաստատվել է անցյալ տարվա հոկտեմբերին Պրահայում և Սոչիում ընդունված փաստաթղթերով, այն հիմքն է, որը կարող է լինել խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար»,- հավելել է Ալիևը։
«Ամեն դեպքում, մենք վճռական ենք դրական և կառուցողական աշխատել հայկական կողմի հետ՝ որպես մեր հարևանի և  ռուսական կողմի հետ՝ որպես մեր բարեկամի, որպեսզի արագ շրջենք թշնամանքի այս էջը և խաղաղությունը վերադարձնենք Հարավային Կովկաս», - ասել է պետության ղեկավարը։