ՀՀ արդարադատության նախարարի կարծիքով՝ պարադոքսալ չեն ԱԺ պատգամավոր, առողջապահության նախկին նախարար Արսեն Թորոսյանի այն հայտարարությունները, որոնք նա բարձրաձայնել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից քովիդի համավարակի աշխատանքների շուրջ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված գործողությունների համար։
«Ես հավատում եմ ու համոզված եմ, որ պետության կայացման կարևոր հենասյուներից է մրցակցությունը պետական մարմիների միջև և քաղաքական գործիչների՝ ազատ արտահայտվելու իրավունքի երաշխավորը։ Դրա շրջանակներում, կարծում եմ, պարադոքս չկա, երբ մարդը ունի իր պատկերացումները կամ դժգոհությունները, նաև իր բարձրացրած հարցի շրջանակներում կարծես թե իրեն, որպես անձի, նույնպես այս գործը առնչվում է։ Նորմալ է, որ անձը ազատ խոսքի շրջանակներում արտահայտվի ու բարձրաձայնի իր խոսքը։ Դա մոտիվացնում է իրավապահ համակարգին՝ էլ ավելի լավ աշխատելու։ Եթե չկա մրցակցություն, կա լճացում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նախարարը։
Հարցին՝ իսկ որքանո՞վ է սա առնչվում ԱԺ պատգամավոր Թորոսյանին, Գրիգոր Մինասյանը պատասխանեց. «Ես կարդացի իր հայտարարությունները, որտեղ ինքը բարձրաձայնում էր այդ հարցը, որ հրամանները իր օրոք են եղել, ու խնդրում էր, որ ինքը ներգրավվի»։
Անդրադառնալով մամուլում շրջանառվող այն հարցին, թե ՔՊ պատգամավորներից մեկին անձեռնմխելիությունից զրկելու համար ՀՀ դատախազը շուտով գնալու է Ազգային ժողով, և որ այդ պատգամավորը Արսեն Թորոսյանն է՝ նախարարը նշեց, որ ինքը այդ մասով որևէ տեղեկություն չունի, և որ դա նախաքննական գաղտնիք է։
Խոսելով կոռուպցիայի դեմ պայքարից և անդրադառնալով Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանի և ևս 10 անձի ձերբակալմանը՝ նախարարը կարևորեց այս գործը՝ այն համարելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի օրինակներից մեկը․ «Սա է պայքարը, որտեղ չկան յուրայիններ, չկան քաղաքական թիմում գտնվողների համար այլ երաշխիքներ, այլ իրավունքներ։ Ես ուրախ եմ, որ նման քննարկումներ կան, ու նման քրեական վարույթներով բոլորը հասկանում են, որ կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքար կա։ Եթե մարդը կատարել է հանցագործություն, ապա պատժվելու է»։