Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը բարձր է գնահատում Եվրամիության դիտորդական առաքելության աշխատանքը Հայաստանում։
Այս մասին Ասրյանը նշել է Ջերմուկում Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնայի հետ հանդիպմանը, հայտնում է «Արմենպրես»-ը։
«Միանշանակ, ես բարձր եմ գնահատում Եվրամիության դիտորդական աշխատանքը Հայաստանի Հանրապետությունում։ Այդ աշխատանքով Ադրբեջանի զինված ուժերն իրենց առավել զսպված են զգում։ Այնպես որ շատ լավ է ստացվում աշխատանքը Հայաստանի սահմանների երկայնքով»,- ասել է նա:
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարն էլ արձանագրել է, որ Հայաստանի և ԵՄ դիտորդական առաքելության համագործակցությունը շատ դրական է:
«Մեզ համար դրական արդյունքներ է տալիս այդ աշխատանքը։ Այն մեզ հնարավորություն է տալիս դիտորդական աշխատանքի շնորհիվ տեղից տեղեկություններ ստանալ, որոնք օգտակար են ԵՄ անդամ պետությունների համար։ Սա դիտորդական առաքելություն է, զինված առաքելություն չէ, նպատակը պարզապես հետևելն է իրավիճակին, սակայն ամեն դեպքում այդ ներկայությունը հնարավորություն է տալիս լարվածությունը թուլացնել»,- ասել է Կատրին Կոլոնան։
Էդվարդ Ասրյանը նաև նշել է, որ ՀՀ զինված ուժերն ապահովում են ԵՄ դիտորդական առաքելության ռազմական անվտանգությունը, ինչպես՝ տեղում աշխատելու, այնպես էլ՝ երթևեկության ժամանակ․ «Եռամսյա մեր աշխատանքի ընթացքում կարող եմ ասել, որ իրենք իրենց առջև դրված խնդիրը կատարում են»։
Պատասխանելով այն հարցին՝ խոսակցություններ կան, որ Եվրամիությունը տեղեկություն է փոխանցում Ադրբեջանին պարեկության վերաբերյալ, ԳՇ պետը նկատել է․ «Նման աշխատանքների իրականացումը Զինված ուժերի տեղեկատվությունից դուրս է»։