Հակառակորդը մոտ 139 քառակուսի կիլոմետր հատվածում գտնվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում. ԳՇ պետ (տեսանյութ)
Ասրյանը հայտնել է նաև, որ Ջերմուկի ուղղությամբ թշնամին ՀՀ ինքնիշխան տարածք է ներխուժել 60-ից ավել քառակուսի կիլոմետր մակերեսով։
ԳՇ պետը պարզաբանել է՝ արդյոք հնարավո՞ր է եղել ադրբեջանցիներին հետ մղել հայկական տարածքներից
Նրա խոսքով՝ հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման նպատակը միշտ իրավիճակը լարված պահելն է, բայց ՀՀ զինված ուժերի կողմից իրադրությունը գտնվում է հսկողության տակ։
Դիտորդական առաքելության ներկայությունից Ադրբեջանն առավել զսպված է․ ԳՇ պետը՝ Ֆրանսիայի ԱԳՆ նախարարին (տեսանյութ)
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարն էլ արձանագրել է, որ Հայաստանի և ԵՄ դիտորդական առաքելության համագործակցությունը շատ դրական է:
ԶՈՒ և ԳՇ ղեկավար կազմը հարգանքի տուրք է մատուցել Ցեղասպանության զեհերի հիշատակին (լուսանկարներ)
Զինված ուժերի և Գլխավոր շտաբի ղեկավար կազմը հարգանքի տուրք է մատուցել Ցեղասպանության զեհերի հիշատակին:
Ռազմական գործի մեջ լինում են իրադրություններ, երբ հակառակորդի ստորաբաժանումը կարող է հայտնվել մեր տարածքում. ԳՇ պետ
Այս մասին այսօր Ծիծեռնակաբերդում ասաց ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
«Կնշանակվի քննություն, և թերացողները կերևան». ԳՇ պետը՝ Տեղ գյուղում Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայի մասին
Հարցին, թե ինչո՞ւ հանձնարարույթունը չի կատարվել, վերջինս պատասխանեց՝ դուք ինչ գիտեք, որ չի կատարվել:
ԳՇ պետը մի շարք պահեստազորայինների պարգևատրել է արժեքավոր նվերներով
Նոր ձևաչափով անցկացվող վարժական հավաքների առաջին հոսքի պահեստազորայինները մարտի 25-ին ավարտել են իրենց 25-օրյա հավաքները։
ԱԺ-ում արդեն մի քանի ժամ է հարցաքննվում է ԳՇ նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը
Քննիչ հանձանաժողովը ստեղծվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 2-ին՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության նախաձեռնությամբ։
Հնդկաստանում է եղել ՀՀ զինված ուժերի ԳՇ պետի գլխավորած պատվիրակությունը. հայտնի է այցի պատճառը
Մարտի 2-ից 4-ն աշխատանքային այցով Հնդկաստանում էր ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Առաքել Մարտիկյանն ազատվել է ԳՇ պետի տեղակալի պաշտոնից, հայտնի է՝ ով է փոխարինելու նրան
ՀՀ նախագահի հրամանագրով՝ Առաքել Մարտիկյանն ազատվել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալի պաշտոնից:
Ադրբեջանի բանակի գլխավոր շտաբի պետն ու ղեկավար անձնակազմն այցելել են Հայաստանի հետ սահմանային զորամասեր
Ամենաշատ նորակոչիկներ ունեցող զորամասում փորձարկվել է համալրման գործընթացը, նորակոչիկների մասնակցությունը նախնական ուսումնական դասընթացներին և համալիր աջակցությունը։
Թաքցրել է ունեցվածքի մասին տվյալներ. ԳՇ պետի նախկին տեղակալ Հայկազ Բաղմանյանի նկատմամբ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա վերոնշյալ տվյալները՝ այդ մասին համապատասխան գրառումներ չկատարելով իր ներկայացրած հայտարարագրերում:
Պաշտպանության նախարարը և ԶՈՒ ԳՇ պետը հանդիպել են ուսումնական գումարտակի զինծառայողների հետ (լուսանկարներ)
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը պատասխանել է սպաներին և զինվորներին հետաքրքրող, ծառայության կազմակերպմանն առնչվող և սոցիալ-կենցաղային բնույթի հարցերին։
ԶՈՒ ԳՇ պետը նախաձեռնել է զորամիավորումների, միավորումների, զորամասերի համալիր և բազմակողմանի ստուգումներ
Համալիր ստուգումների նպատակը մարտական պատրաստականության, պատրաստության, կառավարման համակարգի և զորքերի ապահովման վիճակի գնահատումն է:
Գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանն ընդունել է ՆԱՏՕ-ի խորհրդատվական խմբին
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են անցկացված միջոցառման արդյունքները, նախանշվել հետագա փոխգործակցության ուղիները:
Ադրբեջանական խմբավորումներից մեկը Ջերմուկից կորուստներով նահանջել է, հակառակորդին չգերեվարելը պատճառ ուներ․ ԳՇ պետ
Ասրյանը նաև կարճ ներկայացրել է, թե ինչ պատկեր է ունեցել առաջնագիծը սեպտեմբերյան ագրեսիայի ժամանակ, և ինչպիսին է այսօր։
Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն դաժանաբար սպանել է վիրավոր հայ զինծառայողներին, վայրագ կերպով վարվել զոհերի մարմինների հետ․ Մարտիկյան
Ըստ Մարտիկյանի, հայկական կողմի համար ռազմական տեսանկյունից պարզ է, թե ում հետ գործ ունի:
Հայկական կողմը գիտի, թե որտեղ քանի դի կա, սակայն դուրս բերելու փորձերը հանդիպել են Ադրբեջանի ԶՈՒ ուժեղ կրակին․ Մարտիկյան
Վերին Շորժայի դիրքերից մեկի բլրակում զինծառայողների մարմիններ կան, և ՊՆ-ն դեռ մարմինները դուրս չի բերել։
Հայկական ԶՈՒ-ն սպասում է հակառակորդին դիմակայելու և ջախջախելու․ Առաքել Մարտիկյան
Հակառակորդը պետք է փորձի խնդիր լուծել՝ ի նպաստ իրեն։
Ադրբեջանական ԶՈՒ-ին Վարդենիսի ուղղությամբ հաջողվել է գրավել մի քանի մարտական դիրք. ԳՇ պետի տեղակալ
Ամենամեծ տարածքային կորուստները եղել են Ջերմուկի հատվածում:
ԳՇ պետը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում տիրող իրավիճակը
Տեղի է ունեցել հանգամանալից քննարկում Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ շրջանների առանձին հատվածներում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։ Քննարկել են ստեղծված իրավիճակում ՀԱՊԿ-ի հետագա հնարավոր միջոցները։
Հակառակորդը ոչ թե ամբողջ ճակատով հասել է Ջերմուկի մատույցներ, այլ մի խումբ է գտնվում բլրի գագաթին. ԳՇ պետ
Մենք չունենք ամբողջական վաշտ, ստորաբաժանում, դասակ, ջոկ, որ կորած լինի։ Զինծառայողներ ունենք, որոնց կարգավիճակը դեռ ճշտված չէ:
Հակառակորդը գտնվում է Ջերմուկ քաղաքից 4,5 կիլոմետր հեռավորության վրա․ ՀՀ ԳՇ պետ
Ջերմուկն այն ուղՂությունն է, որտեղ հակառակորդը ունեցել է որոշակի հաջողություններ և մխրճվել 8,5 լայնությամբ ճակատով մինչև 7,5 խորությամբ։
Մասնատել են կին զինծառայողին, մերկացրել, կտրել ոտքերը, մատները. ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետը՝ ադրբեջանական վայրագությունների մասին
Ոչ մի պետության ռազմական ուժ, զորք, ստորաբաժանում իրավունք չունի հակառակորդի նկատմամաբ նման վայրագություններ ցուցաբերել. դա միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է:
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը մասնակցել է Միջազգային բանակային խաղերի փակման արարողությանը
Այս տարի «Տանկային բիաթլոն» մրցույթի և Միջազգային բանակային խաղերի հաղթող է ճանաչվել Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի թիմը: