Այն որպես զինատեսակ իր վրա դրված խնդիրը չլուծեց. Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ «Իսկանդեր» զինատեսակի մասին
Չի եղել դեպք, որ զինված ուժերը հիմնավորի, թե ինչի համար ինչ է պետք, և այդ գումարը Կառավարությունը չհատկացնի։
Այս մասին երեկ Հանրային հեռուստաընկերությամբ հեռարձակվող «Հարցազրույց Պետրոս Ղազարյանի» հետ 44-օրյա պատերազմի ռազմական բաղադրիչը թեմայով հաղորդաշարի ժամանակ հայտարարել է ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
«Իհարկե, հասկանալի է, որ ՀՀ տնտեսությունը ամերիկյան տնտեսություն չէ։ Եթե նայենք 30 տարվա բացթողումների ֆինանսական արտահայտությունը, 2020 թվականի օգոստոսին գնահատվել է մոտավորապես 6 միլիարդ դոլար զենք-զինամթերքի համար։ Հուլիսյան դեպքերից հետո՝ ԱԽ-ում ներկայացված զեկույցում, գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը ներկայացրել էր անհրաժեշտ միջոցների ընդհանուր ծավալը, իդիալական ցուցակ, որտեղ խոսքը 5 միլիարդ դոլար գումարի մասին էր։ Հասկանալի է, որ ՀՀ տնտեսությունը մեկ օրում չէր կարող այդ գումարը հատկացնել։ Աշխարհում էլ ոչ մի զենքի խանութ չկա, որտեղից կարելի էր 5-10 միլիարդի զենք առնել բերել և բերած զենքն էլ երեք օրում մարսել»,- ասել է նա։
Ռազմական փորձագետը նաև անդրադարձել է «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգի վերաբերյալ խոսակցություններին՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ է եղել «Իսկանդեր»-ին․ «Քանի որ այդ հարցը քննիչ հանձնաժողովում տեղափոխվել է փակ մաս, որովհետև ռազմավարական զենք է, քննությունը չի ավարտվել, ես չունեմ իրավասություն խաղաքարտերը բացելու։ Եղավ այն, ինչ տեղի ունեցավ․ այն որպես զինատեսակ իր վրա դրված խնդիրը չլուծեց»։
Խոսելով երեկ քննիչ հանձնաժողովի հերթական նիստի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արած այն հայտարարության մասին, թե պատերազմի ընթացքում եղել են զինատեսակներ, որոնց հետ կապված իրավունքը լիարժեք ու ամբողջությամբ ՀՀ-ին չի պատկանել, Հովհաննիսյանը նշել է․ «Դա նշանակում է, որ մեր զինանոցում եղել են զինատեսակներ, որոնք մեզ համար եղել են ռազմավարական նշանակության, և դրանք լիովին մերը չեն եղել, իսկ դա շատ լուրջ հարցեր է առաջացնում, որոնք փակ հարցեր են»։