Հոկտեմբերի 2-ին Գյումրիում սպասվող տեղական ինքնակառավարման մարմնի ընտրությանը մասնակցող կուսակցությունների եւ դաշինքի համամասնական ցուցակներից ինքնաբացարկի դիմում են գրել ավագանու թվով 8 թեկնածու:
Այս մասին մեր զրույցում ասաց թիվ 34 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Էդվարդ Բաղրամյանը՝ նշելով, որ երկու օր առաջ երկու հոգի լքել է «Բալասանյան դաշինքի» ցուցակը, երկուսը՝ ԲՀԿ-ի ցուցակը: Նրանք են՝ համապատասխանաբար՝ ՀՀԿ-ականներ Արտակ Առաքելյանն ու Սամվել Մկրտչյանը, ԲՀԿ-ականներ՝ Աշոտ Աթոյանն ու Հայկուշ Ազատյանը: Երեկ էլ ինքնաբացարկ են հայտնել «Ալյանս» կուսակցության ցուցակի 22 համար Հարությունյան Անուշը, «Բալասանյան դաշինքի» ցուցակի 77-րդ համար Տարոն Թադեւոսյանը (ՀՀԿ), Հայկական վերածնունդ կուսակցության 28-րդ համար Ոսկան Մարտիրոսյանը եւ 33-րդ համար Հարություն Թոքմաջյանը (ՀՎԿ-ականներ):
Որոշ տեղեկություններով՝ ինքնաբացարկի դիմում գրած անձանց մի մասը նախկինում ատեստավորվել են եւ կարող են ընտրատեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամ նշանակվել եւ ցուցակի ոչ բարենպաստ տեղերում գտնվելու պատճառով որոշել են ինքնաբացարկ հայտնել ու հնարավորություն ունենալ վճարովի աշխատանք կատարել հանձնաժողովներում: Նշենք, որ Ազգային ժողովում խմբակցություն ունեցող կուսակցությունները, կուսակցությունների դաշինքը տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում անդամներ նշանակելու մասին հայտերը ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով կարող էին ներկայացնել սեպտեմբերի 2-7-ը`մինչեւ ժամը 18.00: Ինքնաբացարկ հայտնած բոլոր անձինք ընտրապայքարից դուրս են եկել սեպտեմբերի 2-7-ն ընկած ժամանակահատվածում:
ԿԸՀ մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը մեր զրույցում ասաց, որ երեկ 18:00-ին, լրացել է Ազգային ժողովում խմբակցություն ունեցող կուսակցությունների, կուսակցությունների դաշինքի կողմից հոկտեմբերի 2-ի ՏԻՄ ընտրությունների տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում անդամներ նշանակելու մասին հայտերը ԿԸՀ ներկայացնելու ժամկետը: «Իսկ ԸԸՀ -ների կողմից ՏԸՀ նախագահ եւ քարտուղար նշանակելու մասին որոշումներ կայացնելու վերջնաժամկետն է սեպտեմբերի 10-ը: ՏԸՀ կազմերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը կայքում կհրապարակվի հնարավորինս շուտ»,- փոխանցեց ԿԸՀ խոսնակը: Թիվ 34 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Էդվարդ Բաղրամյանն էլ դժվարացավ ասել, թե ինքնաբացարկ հայտնած անձանցից արդյոք կա՞ն անձինք, որոնք ՏԸՀ անդամ են նշանակվել:
«Բալասանյան դաշինքի» ցուցակից ինքնաբացարկ հայտնած ՀՀԿ-ական Արտակ Առաքելյանը, որը Տնտեսագիտական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղում դասախոսում է, ինքնաբացարկի դիմում գրելու իր դրդապատճառներն ունի: «Իմ ինքնաբացարկի դիմում գրելու պատճառը աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունն է: Ես արձակուրդի ժամանակ եմ դիմում ներկայացրել, հիմա անցել եմ աշխատանքի՝ ե՛ւ դասախոսության, ե՛ւ վարչական աշխատանքի, որը լրացուցիչ ծանրաբեռնվածություն է ավելացրել: Դրա համար ստիպված եմ եղել ինքնաբացարկ հայտնել, քանի որ զուտ դիլետանտ մոտեցումը, ուղղակի մասնակցությունն ինձ համար ինքնանպատակ չի եղել: Ուրիշ պատճառ չկա»,- մեր զրույցում ասաց Արտակ Առաքելյանը՝ նշելով, որ ինքը տեղյակ չի եղել, որ պետք է սեպտեմբերից անցնի նաեւ վարչական աշխատանքի:
Հարցին՝ նորմա՞լ եք գնահատում, որ «Բալասանյան դաշինքի» ցուցակում 53-րդ տեղում էիք, միգուցե դա՞ էր նաեւ ինքնաբացարկի պատճառը, նա պատասխանեց. «Դա նախ կուսակցությունն է որոշում, բայց ես չեմ էլ հետաքրքրվել, թե ցուցակում ես որ տեղում եմ եղել»: