ՀՀ հանրության մի ստվար զանգված նորանշանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանից կոնկրետ ակնկալիքներ ունի: Անցած 3 օրվա ընթացքում նա արդեն հասցրել է կառավարության նիստ վարել, խորհրդարանում մասնակցել կառավարության հետ հարցուպատասխանին, ինչպես նաեւ` շփվել լրագրողների հետ` այդպիսով որոշակի տպավորություն ստեղծել սեփական անձի մասին:
Առաջին տպավորությունը կարող է խաբուսիկ լինել, սակայն հիմքեր կան շատ զգուշավոր կանխատեսումների, որ նոր վարչապետից սպասելիքները չափազանցված են:
Կարապետյանը, պարզվում է, լուրջ խնդիրներ ունի հայոց լեզվի հետ: Նա, օրինակ, «ենթադրություն» եւ «ենթատեքստ» բառերի իմաստային նրբությունները լավ չի տարբերում, խնդիր ունի բայերի վերջավորությունների, «կապ»-երի, եզակի եւ հոգնակի ենթակաների հետ համապատասխան ստորոգյալ օգտագործելու եւ մի շարք այլ քերականական կանոնների հետ: Սա չարժե տառակերություն համարել, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը պարտավոր է տիրապետել իր մայրենի եւ պետական լեզվին: Չտիրապետելն ուղղակի թուլացնում է նրան:
Բացի լեզվական խնդիրներից, տպավորություն ստեղծվեց, որ Կարապետյանը այնքան էլ լուրջ չի վերաբերվում իր ստանձնած պաշտոնին եւ պատշաճ չէր պատրաստվել ԱԺ-ին ներկայանալուն կամ կառավարության նիստը վարելուն: Վերջինիս դեպքում նա կարծես ֆալստարտ արձանագրեց` «ատամ» ցույց տալու համար ընտրելով «ամենահարմար» նախարարին՝ Արծվիկ Մինասյանին եւ շահելով իշխանական կոալիցիոն կուսակցության զայրույթը:
ԱԺ-ում նորանշանակ վարչապետը նստել էր «էս ուր եմ ընկել» դեմքի արտահայտությամբ, իսկ կեցվածքում մի բան կար, որ նման էր դասակարգային անջրպետի իր եւ դահլիճում գտնվող մեծամասնության միջեւ: Իրեն ուղղված պատգամավորների հարցերին ի պատասխան՝ Կարապետյանը մի քանի հիշվող հայտարարություն արեց. որ Հայաստանի տնտեսության վիճակը չափազանց ծանր է եւ որ կախարդական փայտիկ չկա դա շտկելու համար (սա արդեն թեւավոր խոսք է նորանշանակ վարչապետների համար):
Լրագրողների հետ զրույցում եւս Կարապետյանը առանձնապես չփայլեց: Նրան հիշեցրին, որ տարիներ առաջ հայտարարել է` եթե անգամ իրեն վարչապետի պաշտոն առաջարկեն, չի համաձայնվի, եւ հարց հնչեց. «Ի՞նչն է փոխվել»: «Եթե չեմ սխալվում, հայտարարել եմ 2013 թվականին, հիմա որոշակի պայմանները փոփոխվել են»,-պատասխանեց վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը, սակայն, սկանդալային հայտարարություն արեց՝ խոսելով Հայաստանում մենաշնորհների խնդրի մասին: «Երկրի փոքրությունը բերելու է նրան, որ որեւիցե ոլորտում միշտ լինելու է խոշոր խաղացող, այլ խնդիր է` այդ խոշոր խաղացողը արդարացի, մրցունակ պայմաններում է առաջանում, թե ադմինիստրատիվ կերպով: Լինելու են հավասար պայմաններ, եթե մեկնումեկը լինի հաջողակ բիզնես, մենք իրանից էդ բիզնեսը որեւիցե կերպ չենք խլելու»,- ասաց նա: Այս հայտարարության մեջ թաքնված սպառնալիք կա, որ բոլոր այն խոշոր խաղացողները, որոնք առաջացել են ադմինիստրատիվ կերպով, կարող են զրկվել իրենց հաջողակ բիզնեսից:
Հայաստանի նման երկրում սա բավական հավակնոտ ակնարկ-սպառնալիք է: Սա նաեւ այն հիմնական հարցն է, որի լուծումը հանրությունն ակնկալում է նորանշանակ վարչապետից` լֆիկական եւ միհրանական մենաշնորհների վերացում: Կարեն Կարապետյանն ակնհայտորեն ստանձնել է այդ պարտավորությունը եւ Սերժ Սարգսյանից ստացել է գործելու լիակատար ազատություն: Երբ նա ասում է, որ համաձայնել է վարչապետի պաշտոնին, որովհետեւ հիմա պայմանները փոխվել են, հենց սա նկատի ունի:
Ինչպես օրեր առաջ ՀՀԿ-ականները բացահայտեցին, Կարապետյանը Երեւանի քաղաքապետի պաշտոնից ժամանակին հրաժարական է տվել, որովհետեւ չի ունեցել որոշումներ կայացնելու եւ իրագործելու ազատություն: Ակնհայտ է, որ հիմա Սերժ Սարգսյանի հետ հակառակ պայմանավորվածությունը կա, եւ նորանշանակ վարչապետը մենաշնորհների դեմ պայքարի հարցում որեւէ անձի հետ կապված՝ կաշկանդված չլինելու հավաստիացում է ստացել:
Հարց է առաջանում. ինչո՞ւ է Սերժ Սարգսյանը նման քայլի գնացել: Լավատեսական պատասխանն այն կլիներ, որ նա իսկապես ուզում է վերջ դնել ՀՀ-ում, օրինակ`շաքարավազի մենաշնորհին: Իրատեսական պատասխանը, սակայն, այն է, որ Սերժ Սարգսյանը համոզված է, որ Կարեն Կարապետյանը պարզապես չի կարողանալու դա անել, որովհետեւ չունի դրա համար անհրաժեշտ որակներ: Սերժ Սարգսյանի հաշվարկներով՝ նորանշանակ վարչապետը հայաստանյան քաղաքական իրականությանը կարող է դիմակայել առավելագույնը 6-7 ամիս, այն էլ` իր օգնությամբ: Այնքան, ինչքան մոտավորապես անհրաժեշտ է մինչեւ ընտրություններն ու նոր կառավարության ձեւավորումը: