Արա Աբրահամյանը կմասնակցի ընտրություններին, իսկ ձեւաչափը շուտով կներկայացնի
Ռուսաստանի հայերի միության եւ Համաշխարհային հայկակական կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանը երեկ ծավալուն հոդված է հրապարակել իր անվան հետ կապվող հայկական նորաբաց կայքերից մեկում՝ անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսությանը վերաբերող բազմաթիվ հարցերի, իսկ հոդվածն ավարտել է հետեւյալ պարբերությամբ. «Մենք շարունակում ենք ակտիվորեն աշխատել հայ հասարակության մեջ, ուսումնասիրել ընտրազանգվածի տեսակետները և մշակել մեր առաջարկները: Միևնույն ժամանակ մեր շարժումն ուսումնասիրում է ժամանակակից Հայաստանի քաղաքական պատկերը, կառավարական փոփոխությունները և ընդդիմադիր ուժերը: Աշունը դեռ չի ավարտվել: Ես իմ խոստումը կկատարեմ ու առաջիկայում կհայտարարեմ, թե ի՞նչ ձևաչափով եմ մասնակցելու ընտրություններին»: Արա Աբրահամյանն իր հոդվածի վերջին նախադասությամբ անուղղակի հայտարարում է, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությւոններին մասնակցելու է, իսկ ձեւաչափի մասին ավելի ուշ կհայտարարի:
Վերջին ամիսներին Արա Աբրահամյանը սկսել է ձեւավորել «Ազգային միասնություն» շարժման տարածքային գրասենյակները, որոնց հիմնադրման արարողություններին գրեթե միշտ մասնակցել եւ «ազգային միասնության» գաղափարի մասին է խոսել Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը:
Armtimes.com-ի դիտարկմանը, թե Արա Աբրահամյանի հայտարարությունն արդյո՞ք ենթադրում է, որ նա անպայման կմասնակցի ընտրություններին, Արամ Սարգսյանը այսպես արձագանքեց. «Եկեք ենթադրություններ չանենք: Ես կարծում եմ՝ առաջիկա 10 օրվա ընթացքում ինքն անպայման այստեղ կլինի, դուք բոլոր հարցերն իրեն կտաք եւ պատասխանները կստանաք: Ես իր փոխարեն այդ հարցերի պատասխանը չունեմ, որովհետեւ քաղաքական գործունեությունը, որպես կուսակցության նախագահ, առանձին եմ գնահատում: Այնպես որ եկեք սպասենք»:
Հարցին՝ քննարկե՞լ եք «Ազգային միասնություն» շարժման հիմքի վրա կուսակցություն ստեղծելու մասին հարց, նա պատասխանեց, որ նման հարց դեռ չի քննարկվել: «Այդպիսի հարց քննարկում է միայն ինքը, ինքն է որոշելու այդ ձեւաչափը, ինչը, որ ինքն ասել է: Նաեւ որոշումը վերջնական կլինի, երբ որ նա կգա եւ հստակ կհայտարարի: Ես կարող եմ իմ կուսակցության վերաբերյալ հարցերին պատասխանել»,- ասաց Արամ Սարգսյանը՝ նշելով, որ Արա Աբրահամյանի հետ չի քննարկել նաեւ Դեմոկրատական կուսակցության ցուցակում նրան ներգրավելու կամ «Ազգային միասնությունը» կուսակցության վերածելուց հետո նախընտրական դաշինքով հանդես գալու վերաբերյալ հարցեր:
«Մենք նման հարցեր կքննարկենք մեր համագումարի ընթացքում, որովհետեւ կուսակցությունը պետք է որոշի ընտրությունների մասնակցության խնդիրը, բայց մեր կենտրոնական խորհրդի դիրքորորշումը հստակ է, ես դա կարող եմ ասել՝ մենք մասնակցելու ենք ընտրություններին: Համագումարը վեջնական պատասխանները կտա, թե ում հետ ինչ ձեւաչափով եւ ինչ ծրագրով են մասնակցելու»,- հայտարարեց Արամ Սարգսյանը: