Մենք մնում ենք ընկերներ Արայի հետ. Արամ Սարգսյանը՝ իր լիազորությունների դադարեցման մասին
Տեղեկացրել ենք՝ Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանն այսօր իր դիմումի համաձայն վայր է դրել Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի առաջին փոխնախագահի լիազորությունները:
Պաշտոնական հաղորդագրությունում նա իր այդ քայլը բացատրել է նրանով, որ անհրաժեշտ է համարում կենտրոնացնել ջանքերը գալիք խորհրդարանական ընտրություններին նախապատրաստվելու համար:
- Պարոն Սարգսյան, դուք նախորդ ընտրություններին էլ եք մասնակցել, բայց չեք հրաժարվել Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի առաջին փոխնախագահի լիազորություններից: Ուստի տպավորություն է, որ այլ խնդիր կա:
- Որովհետեւ այս անգամ շատ ավելի կարեւոր ենք համարում ընտրություններին դաշինքով հանդես գալը եւ լուրջ նախապատրաստվելու խնդիր կա, իրոք լուրջ: Եվ բացի դրանից, պարզ է, որ ես պետք է կենտրոնացնեմ իմ ամբողջ հնարավորությունները կուսակցության խնդիրները կարգավորելու համար:
- Ո՞ր ուժի հետ եք դաշինք կազմում, կա՞ արդեն համաձայնություն:
- Ոչ, որ լիներ՝ կհայտարարեինք: Քննարկումների, բանակցությունների գործընթացում ենք, որի մասին առաջիկայում մենք ձեզ կասենք:
- Խոսվում էր, որ դուք Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանի հետ եք ընտրություններին մասնակցելու: Երկար քննարկումներից հետո վերջերս Աբրահամյանը հայտարարեց, որ չի մասնակցելու 2017-ի խորհրդարանական ընտրություններին: Տպավորություն է, որ նրա այս հայտարարությունն է ազդել փոխնախագահի լիազորություններից հրաժարվելու ձեր որոշման վրա:
- Արա Աբրահամյանը հայտարարեց, որ ինքը չի մասնակցելու ընտրություններին եւ պատճառն ասաց: Իսկ ինձ վրա չեն ազդում այդպիսի որոշումները: Ուղղակի հաշվի առնելով, որ մենք կարող է եւ համագործակցության գնայինք ընտրություններին, բայց ինքը չի գնում (ընտրությունների-խմբ.) եւ ես, իհարկե, անհրաժեշտություն ունեմ ուժեր կենտրոնացնել այստեղ, դրա համար, ուրիշ պատճառ չի կարող լինել: Մենք եղել ենք եւ մնում ենք ընկերներ Արայի հետ, որեւէ խնդիր չկա:
- Նա դեմ չի՞, որ դադարեցնեք ձեր լիազորությունները:
- Մենք այդ մասին համաձայնության ենք եկել շատ վաղուց, որ իմ քաղաքական գործունեությունը չի առնչվում հասարակականի հետ: Այնպես որ որեւէ խնդիր չկա, առավելեւս, որ ինքն էլ է հիմա զբաղված իր առողջական խնդիրներով:
- Նա դե՞մ է եղել, որ դուք մասնակցեք ընտրություններին:
- Ո՞նց կարող է դեմ լինել. էսքան տարվա ընթացքում տեսե՞լ եք, որ ես իմ ինքնուրույնությունը կորցրած լինեմ:
- Միգուցե հենց ինքնուրույնությունը չկորցնելու համա՞ր է ձեր այս քայլը:
- Նորից եմ կրկնում, ես որեւէ մեկից կախված չեմ եւ կախված չեմ եղել: Կենսագրությունս նայեք ու կտեսնեք, որ ես երբեւէ այդպիսի խնդիր չեմ ունեցել: