10 կողմ և 0 դեմ ձայներով ԲԴԽ-ն որոշել է Սնանկության դատարանի նախագահի պաշտոնում առաջարկել Գագիկ Հովհաննիսյանի թեկնածությունը:
Նշեց միայն, որ չնախատեսվող վայրերում պաստառներ փակցնելու հետ կապված խնդիր է եղել, որին արագ լուծում է տրվել։
Այս մասին հայտնում է ԿԸՀ մամուլի ծառայությունը։
Ընտրողների մասնակցության թվերին ըստ բնակավայրերի կարող եք ծանոթանալ ԿԸՀ կայքում։
67 պատգամավոր կողմ է քվեարկել, 1 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել:
Քվեարկության արդյունքները կվերածվեն միավորների և կհայտարարվեն մրցույթի ժամանակ։
Քվեարկողների 98 տոկոսը կողմ է արտահայտվել նաև Զապորոժիեի շրջանի միացմանը ՌԴ-ին:
Քվեարկությանը մասնակցած 70 պատգամավորները Ատոմ Ջանջուղազյանի թեկնածությանը կողմ են քվեարկել:
Քվեարկությունը պետք է ուղարկել thebest@ffa.am էլհասցեին՝ նշելով քվեարկության տարբերակը, անուն-ազգանուն, լրատվամիջոցի անուն, կցելով լրագրողական բեյջը և լուսանկարը:
Քվեարկությունը կտևի մինչև ս.թ. դեկտեմբերի 27-ը՝ ժամը 18:00:
Խնդրում եմ բոլորին հրաժարվել զուգահեռ իրականություն ստեղծելուց, ավելորդ չեղած աղմուկ բարձրացնելուց:
Իսկ իշխանությունների կողմից ամեն գնով վերարտադրվելու ձգտումը դրսևորվել է նաև ընտրությունների օրը տեղի ունեցած բազմաթիվ խախտումներով։
Վերջնական արդյունքները կհայտարարվեն քվեարկությունից յոթ օր հետո:
Նրա խոսքով՝ ընտրական հանձնաժողովները ստեղծել են բոլոր պայմանները՝ ազատ կամարտահայտման իրավունքներն իրականացնելու համար:
«Այս փուլում մանդատներից հրաժարման ամրագրված ինստիտուտ չունենք»,- եզրափակեց նա:
Նշենք, որ «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցությանը չի հաջողվել հաղթահարել 1 տոկոսի շեմը:
«Ունենք այն, ինչ ունենք... Աստված պահի Հայրենիքս։ Փաստորեն, այսպիսինն է ժողովրդի գնահատականը»։
«5165 շարժումը» սկսում է իր նպատակային աշխատանքները:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը քիչ առաջ հրապարակեց ընտրությունների նախնական արդյունքները՝ ամփոփելով դրանք:
Ժամը 07.00 դրությամբ ԿԸՀ-ն հաշվարկել է խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների քվեաթերթիկների 95,8%-ը: Դրանք 1945 ընտրատեղամասերի արդյունքներն են (ընտրատեղամասերի ընդհանուր թիվը 2008 է):
Ժամը 02: 30 դրությամբ ԿԸՀ-ն հաշվարկել է քվեաթերթիկների գրեթե մեկ հինգերորդը, ավելի ստույգ 26,8% -ը: Դրանք 798 ընտրատեղամասերի արդյունքներն են:
Քանի դեռ բոլոր խնդրահարույց հարցերը չեն ստացել սպառիչ բացատրություններ, և փարատված չեն կասկածները, «Հայաստան» դաշինքը չի ընդունելու ընտրությունների արդյունքները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
9/54 ընտրատեղամասում ավարտվել է ընտրությունների արդյունքների ամփոփումը: Այստեղ ընտրելու իրավունք ունեցող 1987 քաղաքացուց մասնակցել է 982-ը:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ վերջին 3 տարվա ընթացքում հայաստանի քաղաքացիները երկրորդ հեղափոխությունն արեցին, առաջինը թավշյա հեղափոխությունն էր, այս անգամ՝ պողպատյա:
Գրապարակվել են Երևանի մի քանի այլ ընտրատեղամասերի քվեարկության նախնական արդյունքներ: Դրանք ներկայացնում ենք ստորև՝ ըստ ամենաշատ թվով ձայներ հավաքած 2 կուսակցությունների:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի քարտուղար Արմեն Սմբատյանը ներկայացրեց ՀՀ 465 ընտրատեղամասերից ստացված քվեարկության արդյունքների մասին նախնական տեղեկատվությունը, որը ներկայացնում ենք ստորև.
Էրեբունի վարչական շրջանի 10/15 ընտրատեղամասում ավարտվել է ձայների հաշվարկը։
Հայտնի են Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի 2 ընտրատեղամասերի նախնական արդյունքները:
Ամփովել են Բանգլադեշի 7/07 ընտրատեղամասում քվեարկության արդյունքները: Այս ընտրատեղամասում ՔՊ-ն առաջատար է: Ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ.
Կոտայքի մարզի Արամուս համայնքի 28/20 ընտրատեղամասում ևս ավաևրտվել է ձայների հաշվարկը:
Ամփոփվել է Էրեբունի վարչական շրջանի 10/16 ընտրատեղամասում ձայների հաշվարկը։ Այստեղ քվեարկությանը մասնակցել է ընտրելու իրավունք ունեցող 1918 քաղաքացիներից 896֊ը։
Երևանի Կենտրոնի 9/44 ընտրատեղամասի ձայների նախնական արդյունքները ևս պատրաստ են: Այստեղ 1578 ընտրողներից քվեարկել է 857-ը։
մփոփվել են Երևանի Քանաքեռ Զեյթուն վարչական շրջանի Քանաքեռի թիվ 3/3 ընտրատեղամասքւմ ընտրության նախնական արդյունքները:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ամփոփում է քվեարկության առաջին նախնական արդյունքները։ Ներկայացվեց Հանրապետության 2008 ընտրատեղամասերից ներկայացված են 80-ի արդյունքները։
ՀՀ վարչապետի խորհրդական Արայիկ Հարությունյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է մոտ մեկ տասնյակ համայնքներում ընտրությունների նախնական արդյունքները:
Հայտնի են տարբեր մարզերի ևս մի քանի ընտրատեղամասերում քվեարկության նախնական արդյունքները:
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը հրապարակել է Մասիսի շրջան, Նիզամի գյուղի արդյունքները:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է 51 ձայն, «Հայաստան» դաշինքը՝ 40 ձայն։
ԱԺ պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է Լոռու մարզի ևս մի քանի ընտրատեղամասերում ընտրությունների նախնական արդյունքները: Ներկայացնում ենք դրանք ստորև.
ԱԺ պատգամավոր Ռուսատամ Բաքոյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է 4 եզդիական փոքր համայնքներում ընտրությունների նախնական արդյունքները
Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Նարեկ Բաբայանն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է Սյունիքի մարզի մի շարք ընտրատեղամասերում ընտրությունների արդյունքները:
Ալավերդուց ընտրված ԱԺ պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը հրապարակել է Լոռու Կաճաճկուտ բնակավայրի 24/44 ընտրատեղամասի և Ալավերդիու Դեբեդ թաղամասի 24/28 ընտրատեղամասի քվեարկության արդյունքները:
Ալավերդուց ընտրված ԱԺ պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը հրապարակել է Լոռու Ծաղկաշատ համայնքում ընտրությունների արդյունքները: 102 ընտրողների ձայները դասավորվել են հետևյալ կերպ.
ԱԺ պատգամավոր Կարեն Սարուխանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է մի շարք համայնքներում ընտրությունների քվեարկության արդյունքները: Պատկերը ներկայացնում ենք ստորև.
ԱԺ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրապարակել է Տորֆավան գյուղի քվեարկության արդյունքները:
ՀԷՑ-ից մեկնաբանություն ստանալ չի հաջողվում: Խոսնակը չի պատասխանում զանգերին:
Հայաստանում ժամը 20:00-ի դրությամբ փակվել են բոլոր ընտրատեղամասերը, քվեարկությունն ավարտված է: Այժմ մեկնարկելու է ձայների հաշվարկը, որի արդյունքները վերջնական հայտնի կդառնան վաղը:
«Եթե իրար «չուտեն» ոչինչ չի փոխվի ընտրություններից հետ։ Իմ պարտքն է, եկել եմ քվեարկեմ»-, ասաց Վեներա Վանեսյանը։
Կատարվել են անհետաձգելի բազմաթիվ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ:
Օրվա ընթացքում՝ զուգահեռաբար, ամփոփվում են ահազանգերով ու հրապարակումների հիման վրա ձեռնարկած քայլերը, ստուգողական աշխատանքները:Նրանց հետ կապ հաստատելու համար անհրաժեշտ է զանգահարել 043-513-116 հեռախո
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանին այսօր հանդիպեցինք Երեւանի 7/32 ընտրական տեղամասում: Պարզվեց՝ նա պետք է քվեարկի 7/33-ում:
Կային քաղաքացիները որոնք մոտենալով հանձնաժողովի անդամներին՝ պահանջում էին իրենց տալ տվյալ քաղաքական ուժի համարով թերթիկը, ասելով՝ «բոլորն էլ գիտեն, թե ում պետք է ընտրել»:
Նշվում է, որ առանձին ուշադրության ներքո են լինելու լրագրողների և դիտորդների աշխատանքին առնչվող հարցերը:
Ընտրությունների անցկացման համար ՀՀ տարածքում ձևավորվել է 2008 ընտրական տեղամաս, որից 12-ը՝ քրեակատարողական հիմնարկներում:
Ընտրություններին մասնակցում է 25 քաղաքական ուժ՝ 21 կուսակցություն և 4 դաշինք: