Տնտեսական աճի հիքմերը բավարար ամուր չեն. վարչապետը բյուջեի քննարկման ժամանակ
Հայաստանի ԱԺ-ում մեկնարկել են «2018 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկումները: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադառնալով պետական բյուջեին նշեց, որ վերջին մի քանի տարիներին ՀՀ տնտեսությունը արտաքին աշխարհից բացասական ցնցումների է ենթարկվում, որի արդյունքում տնտեսական աճի ցածր մակարդակ է նկատվել:
«Ընթացիկ զարգացումները չնայած հուսադրող են, սակայն տնտեսական աճի հիքմերը բավարար ամուր չեն երկարաժամկետ բարձր տնտեսական աճին հավակնելու համար», - ասաց վարչապետը։
Նա  ընդգծեց, որ 2017-ին բյուջետային մի շրջանակ հաստատվեց, որը բնորոշում է տնտեսական աճի կայունացումը, իսկ 2018-ին կառավարությունը ծրագրել է բյուջե, որը հիքմեր կստեղծի ապագայում միջինում 5 տոկոսանոց տնտեսական աճ ապահովել։
«Բոլորից մեջ ջանքեր ու ծավալուն աշխատանք կպահանջվի նշաված ցուցանիշին հասնելու համար», - ասաց Կարեն Կարապետյանը՝ մեկնաբանելով, որ կառավարությունը շարունակելու է աշխատել ստվերի կրճատման ուղղությամբ և քայլեր է ձեռնարկելու գործարար տնտեսության զարգացման ուղղությամբ։
Վարչապետի խոսքով՝ հաշվի առնելով 2017-2022 թթ.կառավարության ծրագրի նպատակադրումները 2018-ի բյուջեում հարկաբյուջետային քաղաքականության մոտեցումների մասով վերանայումներ են կատարվել։
«Հարկաբյուջետային քաղաքականությունը ծախսային կառուցվածքի վերանայմամբ է իրականացվելու՝ տնտեսական աճի ապահովման հարցում ապահովելով կապիտակ ծախսերի անհարժետությունը», - նշեց վարչապետը։