150 հազար դրամ աշխատավարձ ստացողների եկամտահարկը 26-ից դառնում է 28 % (տեսանյութ)
Բենզինի եւ գազի գնաճը հունվարի 1-ից գործող Հարկային օրենսգրքի որոշ դրույթների կյանքի կոչման հետեւանք էր: «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված բենզինի եւ սեղմված գազի գնի բարձրացումը, այսպես պատասխանեց ԱԺ փոխխոսնակ Միքայել Մելքումյանը:
«Սեղմված գազի հիմնական խնդիրն այն էր, որ մի երկու տարի առաջ սեղմված գազի վրա ընդհանրապես ակցիզային հարկ չկար, հետո կիրառեցին եւ 1000 խմ-ի վրա դրեցին 8330 դրամ: Այս հունվարի 1-ից երեք անգամ թանկացրեցին: 8330 դրամը դարձել է 25 հազար դրամ՝ 1000 խմ-ի համար: Սա հանգեցրեց նրան, որ մեկ խմ-ի համար 190 դրամը դարձավ 210-220 դրամ: Դիզվառելիքի մասով ակցիզային հարկը իջեցրեցին, կարծեմ 35 հազար դրամից դարձել է 13 հազար դրամ, բայց նախկինում ԱԱՀ չկար դիզվառելիքի վրա, բայց այդ ավելացված արժեքի հարկն այդ 35 հազար դրամից ավելի շատ է, դրա համար դիզվառելիքի գինն ավելի շատ է աճել՝ 60 դրամով: Գյուղատնտեսությունը, որն օգտագործում է 6 մլն լիտր կամ ավելի վառելիք, ապա նա ԱԱՀ-ով չի աշխատում ու գյուղացին իր ծախսերի հետ կմնա միայնակ: Սա էլ կհանգեցնի գյուղմթերքի թանկացման: Պետությունը պետք է հասկանա, թե այս թանկացումը եղել է միայն հարկային բեռի ավելացման չափո՞վ, թե՞ սրան ավելացել է նաեւ բիզնես անողների շահութաբերության աճը»,- ասում է Միքայել Մելքումյանը:
Վերջինս առաջարկում է 150-300 հազար դրամ աշխատավարձ ստացողների եկամտահարկը թողել նույնը: Սակայն 26 տոկոս եկամտահարկ վճարողներն, ըստ Մելքումյանի, պետք է վճարեն 28 տոկոս: Պատգամավորի առաջարկած օրենքի նախագիծը կառավարությունը մերժել է:
Նոր հարկային օրենսգրքի համաձայն՝ հանրային սննդի օբյեկտները, որոնք աշխատում էին քառակուսի մետրի սկզբունքով 2018 թվականի հուլիսի 1-ից կանցնեն շրջանառության հարկի 8 տոկոսի, իսկ 2019 թվականի հունվարի 1-ից՝ 10 տոկոսի:  Ըստ ԱԺ փոխնախագահի՝ հանրային սննդի օբյեկտների առեւտրային սրահի 1 քմ-ն  հաշվվում է 2000-2500 դրամ, օրինակ, եթե սրահը 100 մետր է, ապա մեկ ամսվա վճարը կազմում է 250 հազար դրամ (գումարած եկամտահարկ): Սա վերաբերվում է մինչեւ 600 քմ տարածքներին:
«Հիմա սա վերացնում են, իսկ հուլիսի մեկից գործում է 8 տոկոս շրջանառության հարկը: Սա հարկային բեռ է առաջացնելու: Պարզ է, որ սննդի օբյեկտներում էլ է գնաճ տեղի ունենալու»,- ասում է ԱԺ փոխնախագահը: