Ազգային ժողովի ԵԼՔ խմբակցությունը պատրաստվում է հունվարի 19-ին ընդդեմ թանկացումների երթ անցկացնել: Թեմայի շուրջ «Հայկական ժամանակ»-ը զրուցել է Ծառուկյան խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանի հետ:
- Պարոն Մելքումյան, միշտ խոսվում է գնաճի զսպման մասին: Հունվարի 19-ին ԵԼՔ դաշինքը Երեւանում երթ է անցկացնելու՝ որպես պայքարի միջոց: Ի՞նչ եք կարծում, ինչ-որ փոփոխություն կլինի:
- Իրենք քաղաքական ուժ են, իրենցից պետք է հարցնենք: Ամեն մի ուժ իր ծրագիրն ունի, իր մոտեցումներն ունի: Մենք չենք քննարկել այդպիսի հարց, բայց այն, որ կառավարությանը պետք է ստիպել, նրա առաջ խնդիր դնել, որ դու ոնց ես մեկնաբանում այս հարցը, որը բերում է ժողովրդավարական լուրջ դժգոհությունների: Պետք է քաղաքական զինանոցի տարբեր մեթոդները կիրառենք: Ապրիլի 2-ի ընտրություններից անցել է 9 ամիս, ժողովուրդը գնացել եւ ձայն է տվել այն իշխանությանը, որը գները բարձրացնում է: Հիմա ժողովուրդը ինքը պետք է գտնի մեխանիզմներ, դիմումով պահանջի՝ ես քեզ ձայն եմ տվել իշխանություն, որ դու կյանքս լավացնես: Հիմա լավանու՞մ է, թե՞ չի լավանում:
- Գնաճից նույն ժողովուրդն է բողոքում: Ի՞նչ եք կարծում հունվարի 19-ին փողոց դուրս կգա, թե՞ ոչ:
- Չեմ կարող ես եղանակի կանխատեսումներ անել: Որ ժողովրդի մոտ դժգոհություններ կա դա բնական, թե ինչ ծավալի մարդ դուրս կգա, չեմ կարող կանխատեսումներ անել: Պետք է այնպես անել, որ ժողովուրդը նորից չաղքատանա: Աղքատության զսպման ձեւերն ամեն քաղաքական ուժ ինքը պետք է որոշի: Մենք համենայնդեպս, նման հարց չենք քննարկել:
- Ծառուկյան դաշինքը կմիանա՞ ԵԼՔ-ի նախաձեռնությանը, թե՞ ոչ:
- Մենք այդ հարցը չենք քննարկել: Մենք չենք նայում, թե մյուս քաղաքական ուժերն ինչ են անում, որ, ըստ այդմ, շարժվենք: Մենք ունենք մեր ուրույն ծրագիրը, դեռ չենք քննարկել: Գնաճի լուրջ քննարկումներ եղել են՝ տնտեսական բովանդակությամբ: Մեր ղեկավարից բացի, մեզ մոտ ոչ մեկ միանձնյա ոչ մի որոշում չի կայացնում, իրավասու չի, որ ասի՝ կմիանանք կամ չենք միանա: Բայց, որ ժողովրդի վիճակը պետք է լավացնենք, դա ակնհայտ է: