Տավուշի եւ Լոռու մարզերում ոսկի եւ այլ թանկարժեք մետաղներ որոնելու մտադրություն ունեցող «Պոլիմետալ Արմենիա» ընկերությունը հիմք չի տեսնում ուսումնասիրություններից եւ հետագայում հանքեր շահագործելու մտքից հրաժարվելու համար: Այս մասին ընկերության հանրային կապերի պատասխանատու Վահրամ Ավագյանն ասաց «Հայկական ժամանակ»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան:
«Որպես ընկերություն, որը երկարաժամկետ հեռանկարում ռազմավարական նպատակներ ունի, մենք բնական ենք համարում գործունեության տարածքի լեռնահանքային ներուժի վերհանման մեր մտադրությունը: Լոռու եւ Տավուշի մարզերի տարածքներում երկրաբանահետախուզական աշխատանքների ծրագրի շրջանակներում մեր կողմից իրականացվելիք ներդրումները կարող են կազմել մի քանի միլիոն ԱՄՆ դոլար: Մենք մտադրությունից հրաժարվելու հիմքեր չենք տեսնում եւ ակնկալում ենք, որ բոլոր շահագրգիռ կողմերը համարժեք կգնահատեն այդ ներդրումների նշանակությունը բնակավայրերի տնտեսության համար: Հուսով ենք նաեւ, որ ծրագրի քննարկումը կընթանա կառուցողական հունով»,- պատասխան նամակում գրել է «Պոլիմետալ Արմենիա»-ի ներկայացուցիչը:
Հարցին՝ բնապահպանները մեր զրույցում ասել են, որ դժգոհ են ծրագրից, դժգոհություններ ձեզ հասե՞լ են, նա պատասխանել է. «Շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտի մասնագետների եւ բնապահպան ակտիվիստների հանրությունը մենք համարում ենք շահագրգիռ հանրության կարեւոր սեգմենտ եւ նրանց կոչ ենք անում մասնակցել հանրային քննարկումներին եւ փաստարկված ներկայացնել իրենց վերաբերմունքը ծրագրի նկատմամբ»:
«Պոլիմետալ Արմենիա» ընկերությունը դիմել է համայնքների ղեկավարներին եւ նրանց հետ համատեղ ապահովել հանրային քննարկման անցկացման վերաբերյալ իրազեկում: «Մենք համարում ենք, որ տնտեսական գործունեության նկատմամբ հանրային վերահսկողությունը եւ տեղեկատվական թափանցիկությունը ժամանակակից գործարարության անքակտելի ատրիբուտներն են, իսկ հանրային քննարկումները հանրային վերահսկողության եւ հետադարձ կապի լավագույն գործիքներից են»,- փոխանցել է Վահրամ Ավագյանը:
«Պոլիմետալ Արմենիա» ընկերությունը պատրաստվում է հետազոտություն իրականացնել ՀՀ Լոռու մարզի Ալավերդի եւ Շնող, Տավուշի մարզի Կողբ եւ Նոյեմբերյան համայնքների վարչական սահմաններում գտնվող տարածքներում:
«Պոլիմետալ Ինթերնեյշնլ Փիէլսի» ընկերությունը, որը տարիներ առաջ գնեց Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը, ռուսական ծագում ունի, գրանցված է ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված օֆշորային երկիր համարվող Կիպրոսում, Լիմասոլ քաղաքում: «Պոլիմետալ»-ը հանքեր է շահագործում ՌԴ-ում, Ղազախստանում եւ Հայաստանում:
Հայկական բնապահպանական ճակատ նախաձեռնության անդամ, աշխարհագրագետ Լեւոն Գալստյանը ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի իր էջում այսօր լուսանկար է հրապարակել, որի համաձայն՝ «Պոլիմետալ» ընկերության կողմից ուսումնասիրվող տարածքների մեծ մասն անտառներ են:
Երեք change.org կայքում ստորագրահավաք է սկսվել ընդդեմ Տավուշի եւ Լոռու մարզերում մեկնարկելիք ուսումնասիրություններին: «Պոլիմետալ» ընկերությունը ցանկանում է հանքարդյունաբերության նպատակով Նոյեմբերյան համայնքում հետազոտական գործունեություն սկսել։ Մենք՝ նոյեմբերյանցիներս, Դեմ ենք հանքարդյունաբերությանը մեր համայնքի տարածքում, քանի որ համայնքի ապագան տեսնում ենք էկոտուրիզմի զարգացման մեջ , իսկ հանքարդյունաբերությունն ու էկոտուրիզմը համատեղելի ուղղություններ չեն»,- այս տեքստի տակ երեկվա դրությամբ ստորագրել էր ավելի քան 800 քաղաքացի: