Արմեն Սարգսյանի ընտրության դեմ որեւէ քայլ անելու հեռանկարները փակվել են օրենքով
Մարտի 2-ին Ազգային ժողովում ՀՀ չորրորդ նախագահի ընտրություններից հետո մի շարք քաղաքական գործիչներ ու վերլուծաբաններ պնդում են, որ Արմեն Սարգսյանը ոչ լեգիտիմ նախագահ է, իսկ ընտրություններից առաջ էլ պնդում էին, որ ԱԺ-ի կողմից ընտրության անցկացումն է հակասահմանադրական:
Եւ այնուամենայնիվ, այդպես էլ որեւէ մեկի կողմից Արմեն Սարգսյանի ընտրությունը չվիճարկվեց Սահմանադրական դատարանում: Ինչո՞ւ:
ԵԼՔ խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանը «Հայկական ժամանակ»-ի լրագրող ՀայԱրփի Բաղդասարյանի հարցին՝ իրենք մտադրություն ունեցե՞լ են վերոնշյալ խնդրով դիմել ՍԴ, պատասխանել է, որ նման տարբերակ քննարկվել է խմբակցությունում, սակայն որոշում չի եղել, քանի որ նոր Սահմանադրությամբ օրենքը թույլ չի տալիս, ՍԴ դիմելու ժամկետն արդեն անցել է:
Ո՞ր օրենքի մասին է խոսքը:
Պարզվում է՝ Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը օրենքի մեջ եղած մաթեմատիկական հաշվարկի սխալով այնպես է արել, որ Ազգային ժողովի իշխող մեծամասնության առաջադրած ցանկացած թեկնածուի ընտրվելու, աշխատելու համար որեւէ անհարթություն չլինի եւ նրա դեմ որեւէ քայլ ձեռնարկել հնարավոր չլինի:
Նյութը կարող եք կարդալ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի մարտի 23-ի համարում: