Վերջինիս կարծիքով՝ այժմ ՀՀ-ում չկա քաղաքական ճգնաժամ, և, ըստ այդմ, չկա նոր ընտրություններ անցկացնելու անհրաժեշտություն:
Թողեք գոնե այսօր մեր մտքերի, մտորումների ու վշտերի հետ միայնակ մնանք»,- եզրափակել է Գորգիսյանը։
Ըստ Խաժակյանի՝ Բաբայանը դա ներկայացրել է, իբրև Գորգիսյանը որպես արտոնյալ հերթ է խախտել:
Փաշինյանը հիմա ունի երկու մասից բաղկացած ընտրողներ:
Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը «Ընտրական օրենսգրքի» մասով որեւէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերել իշխանությունների հետ, բայց ենթադրվել է, որ գործող խաղի կանոններով ենք գնում առաջ:
Ի պատասխան՝ ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանն առաջարկեց հարցը գրավոր ուղարկել՝ պատասխանը ստանալու համար:
Եթե ինչ-որ քաղաքական խմբեր պատկերացնում են, որ սենյակներում պայմանավորվածությունների արդյունքում պետք է ձեւավորեն իշխանություն, այդպիսի բան չի լինելու, պարոն Գորգիսյան:
Դա ոչ գիտական ֆանտաստիկայի ժանրից պարզ կենցաղային ապուշություն է:
Եթե նման բան է քննարկվում, պետք է քննարկվեն խնդիրները, որ պիտի լուծվեն այլ երկրում մեր դեսպանատան կողմից։
Փաշինյանն էլ հիշեցրեց, որ բավականին երկար տարիներ Հայաստանի Հանրապետությունից միշտ գերիներ են եղել Ադրբեջանում։
Պարոն Գորգիսյան, գիտե՞ք, կարծում եմ, որ, այնուամենայնիվ, ժողովրդի անունից խոսելու հնարավորություն պետք է ունենա ժողովուրդը:
Եթե մենք ունենանք այսպիսի քաղաքացի, այդ որոշ խմբերն ու քաղաքական ուժերն այլեւս չեն կարող ունենալ որեւէ աջակցություն հանրության մեջ:
Դանիելյանի համոզմամբ՝ այս ընտրակարգն ակնհայտ առավելություն ունի, շատ պարզ է եւ հասկանալի, բայց նաեւ ունի խնդիրներ։
Եթե տեղեկություն ունեք, որ որեւէ մեկն այստեղ նստած է եւ պարետի որոշմամբ պետք է ինքնամեկուսացվեր եւ չի ինքնամեկուսացվել, բարձրաձայնեք։ Գուցե այդ հայտարարությունից հետո ԱԺ նախագահն այլ քայլեր ձեռնարկի։
Գորգիսյանը միաժամանակ մեջբերեց իրենց հայտարարությունը, որ կանեն հետեւություններ եւ իրենց հետագա գործունեությունը կպայմանավորեն նաեւ այդ օրերին ԱԺ նախագահի արած կամ չարած գործողություններով:
Կարծում եմ, որ կմնա միայն 1 թիրախային խումբ․ դա այն գյուղացիներն են, որոնց վարկային պատմությունը պրոբլեմատիկ է
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը պնդեց, որ իրենց գնումների գործընթացում մոտ 20%-ի չափով ձեռքբերումներ են իրականացվում ներքին շուկայից:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը ծիծաղելով պատասխանեց, որ տվյալ ներդրողը Կառավարությունից որեւէ համաձայնություն նմանատիպ գործունեություն ծավալելու հետ կապված չի ունեցել:
«Սա սենց որ շպրտում եք, հետ է գալիս, փորձե՞նք»,-հարցրեց Գորգիսյանը՝ հավելելով նաեւ, որ դա պարզապես հուշանվեր է:
Ոնց որ բառացի նույն ելույթները լինեն՝ նույն տոնայնությամբ, նույն ինքնասիրահարված մոտեցմամբ։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Գորգիսյանը դեմ է Ամուլսարի ոսկեբեր հանքավայրի շահագործմանը, եւ կարծում է, որ կառավարությունը մանիպուլյացիաներ է դիմում։
Հայցադիմումը դատարան է ներկայացվել հուլիսի 4-ին: Գործը մակագրվել է Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Ժաննա Ասատրյանին:
ԼՀԿ խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանը համաձայնելով գործընկերոջ հետ, հավելեց, որ քաղաքական էլիտայի կողմից կա անհանդուրժողական վերաբերմունք այլակարծության ու քննադատության նկատմամբ:
Ինձ թվում է՝ նրանք ուղղակի թերագնահատում են մեր քաղաքացիներին՝ կարծելով, որ մարդիկ չունեն հիշողություն եւ չեն հասկանում՝ ինչ է արել ժամանակին Ռոբերտ Քոչարյանը։
Ի դեպ՝ մեր տեղեկություններով՝ ԲՀԿ պատգամավորներին քաղաքական հրահանգ է տրվել՝ այս թեմայով քննարկումների դաշտ չմտնելու վերաբերյալ։
Իսկ փոխհատուցում ստանալու են հաշվառված այդ անձինք, եւ զոհված կամ սպանված քաղաքացիների իրավահաջորդները։
Գեւորգ Գորգիսյանը Գարեգին Բաղրամյանից հետաքրքրվեց՝ նրան առաջադրելու համար դեր է ունեցել ԱԱԾ պետի հետ բարեկամական կա՞պը, թե՞ մասնագիտական գիտելիքները։
«Դու չի, դուք ա Ձե՛զ համար»,-ասաց Մխիթար Հայրապետյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց, որ ներգաղթի վերաբերյալ թիվը վերցրել են ժամանումների պաշտոնական վիճակագրությունից:
Ի դեպ՝ այս պահի դրությամբ զինապարտությունից խուսափելու համար 27-35 տարեկան 3225 հետախուզվող կա։
ԼՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Գորգիսյանը նկատեց, որ նախորդ գումարման խորհրդարանում շատ են եղել նման դեպքեր, երբ հարցերը, որոնք ունեն քննարկման կարիք, չեն մտնում օրակարգ։
Կարելի է ամբիոնից ամեն ինչ ասել, բայց գոնե մի հիմնավորում պետք է ներկայացնել: Որովհետեւ կարելի է ասել՝ մեր հարեւանի կինը այսպես է ասում ու այդ հարեւանի կնոջ ասածի հիման վրա մի բան ասել:
Ասում եք՝ կոռուպցիան վերացել է, բայց մենք ունենք Հարկային օրենսգիրք եւ մաքսային ընթացակարգեր, որոնք ամբողջությամբ ստեղծված են եղել կոռուպցիա ապահովելու համար:
Բադալյանը նշեց, որ ՊՈԱԿ-ում հաստիքային 50 աշխատակից կար, նոր կառուցվածքով որոշակի կրճատում եղավ եւ դարձավ 43 աշխատակից, իսկ տեղափոխման արդյունքում մի փոքր էլ այդ թիվը կնվազի:
Արարատ Միրզոյանը համաձայնվեց, որ ԱԺ-ն քաղաքական համակարգում ավանդաբար մեծ դեր չի ունեցել եւ նկատեց, որ պետք է միայն ու միայն հետայսու բարձրանան, եւ միասին պետք է այդ ջանքերը գործադրեն:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը տեղեկացնում է, որ Կուսակցության երևանյան քարոզարշավը կմեկնարկի նոյեմբերի 26-ին, ժամը 10:30-ին՝ Նոր Նորք վարչական շրջանի Գայի արձանի մոտակայքից։
«Նույնիսկ Նիկոլ Փաշինյանի ծիծաղը կգա այն արտահայտության վրա, որ մենք կարող ենք լինել գրպանային ընդդիմություն։ Հանրապետականները միշտ ամեն ինչ չափում են ժողովրդական խոսքով ասած՝ իրենց արշինով»։
Նախագիծը ստացավ հանձնաժողովի հավանությունը եւ ընդգրկվեց առաջիկայում գումարվելիք ԱԺ քառօրյայի օրակարգ։
Ինչպես հայտնում են ԱԺ-ի մամուլի ծառայությունից, նստաշրջանի ավարտին Ալբանիայից կառույցի նախագահությունը փոխանցվել է Հայաստանի Հանրապետությանը:
ՀԺ-ի մյուս հարցին՝ գործող կառավարությունը հարկ եղած դեպքում համարձակություն կունենա՞ Ռուսաստանին ասել, որ դուրս է գալիս ԵԱՏՄ-ից՝ պետական շահը հաշվի առնելով, Գորգիսյանը պատասխանեց.
ԵԼՔ դաշինքը Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում համաժողովրդական շարժման թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանին առաջադրելու նախագիծ է կազմել:
Ժամը 18։00-ի դրությամբ Գևորգ Գորգիսյանը և Կարեն Սիմոնյանը հայտնել են, որ ոստիկանության Արաբկիրի բաժնից բոլոր բերման ենթարկվածները ազատ են արձակվել։
Հարցին՝ կրկին ոստիկանները բռնություն կիրառեն, նրանք ի՞նչ են անելու, Արամ Սարգսյանը եւ Էդմոն Մարուքյանը հայտարարել են՝ հարցազրույց կտան ապրիլի 19-ից հետո:
Նիկոլ Փաշինյանը րոպեներ առաջ Բաղրամյան է վերադարձել «Նաիրի» ԲԿ-ում բժշկական օգնություն ստանալուց հետ:
«Առաջիկա հինգշաբթի եւ ուրբաթ օրերին ժամը 19:00-ից կսպասեմ ձեզ եւ ձեր հարցերին»,- գրել է ԵԼՔ-ի պատգամավոր, ԼՀԿ վարչության անդամ Գեւորգ Գորգիսյանը:
Հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ այս երկու կուսակցությունները որոշեն միասին առաջադրել վարչապետի թեկնածու՝ համապատասխան ծրագրով, պատգամավորն արձագանքեց.
ՀՀ չորրորդ նախագահի ընտրությունները կայացել են մարտի երկուսին: Նախագահի ընտրությունից հետո Սահմանադրական դատարան դիմելու համար նախատեսված տասը օրն արդեն անցել է:
Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովն օրենքի մեջ եղած մաթեմատիկական հաշվարկի սխալով այնպես է արել, որ իշխանության թեկնածուի դեմ որեւէ քայլ ձեռնարկելու հնարավորություն չլինի:
Գորգիսյանը պարզաբանել է, թե ինչով է պայմանավորված այս միջոցառմանը չմասնակցելը
Ճշտող հարցին, եթե ՔՊ-ն այս քայլին միայնակ է գնացել, թեկուզ օր «բրոյնա» անելու մասով, առանց մյուսներին տեղյակ պահելու, սա չի նշանակում, որ հետագա գործողությունները միայնակ է անելու, Գորգիսյանն ասաց.
Մի օր կամ մեխը կկոտրվի, կամ մուրճը: