«Այն ճանապարհային քարտեզին, որը մեզ ներկայացվել է ժամանակին, եւ հիմա փոփոխությունների է ենթարկվել, ու դրանցից մենք տեղյակ չենք, մենք դեմ ենք եղել: Այս պահին չենք պատրաստվում միանալ, մեր գործընկերներն ամբողջ սրտով հավատում են, որ կարող են փոխել այդ ճանապարհային քարտեզով, մենք չենք հավատում այն քարտեզին, որը մեզ ներկայացվել էր ի սկզբանե»,- այսօր ԱԺ ճեպազրույցներին ժամին ասաց ԵԼՔ խմբակցության քարտուղար, Լուսավոր Հայաստան կուսակցության անդամ Գեւորգ Գորգիսյանը:
Հիշեցնենք, որ դաշինքի կուսակցություններից Քաղաքացիական պայմանագիրն առանձին պայքար է սկսում Սերժ Սարգսյանի՝ վարչապետ դառնալու դեմ, մյուս երկու կուսակցությունները՝ ԼՀ-ն ու Հանրապետությունը դեմ են ներկայացված ճանապարհային քարտեզին: Գեւորգ Գորգիսյանն ընդգծեց, որ իրենք Սերժ Սարգսյանի կառավարման եւ ընդհանրապես ՀՀԿ-ի կառավարման դեմ պայքարում են իրենց ստեղծված օրվանից:
«Ամեն մարդ, ով անդամակցում է ԵԼՔ-ի կուսակցություններից մեկին, ամեն մի գրասենյակի բացում պայքար է Սերժ Սարգսյանի ու ՀՀԿ-ի մենիշխանության դեմ: Այս ճանապարհով մենք կարող ենք հասնել իշխանափոխության, ես դրան հավատում եմ, ամեն մի անդամակցողը մեկն է, ով չի քվեարկելու ՀՀԿ-ին»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, թե այսպես շարունակվելու դեպքում մոտ ապագայում իշխանափոխություն չի լինի, Գորգիսյանն արձագանքեց, թե դա կախված է նաեւ լրատվամիջոցների աշխատանքից, ընդդիմադիրների գործունեության լուսաբանումից: Հարցին, թե որն է եղել երեք կուսակցությունների առաջ քաշած գլոբալ խնդիրների միջեւ տարբերությունը, Գորգիսյանն ասաց, որ չի կարող մանրամասնել, սակայն հավելեց.
«Գլոբալ մոտեցումների տարբերությունը, որ կա, մենք ասել ենք, որ անձերի դեմ պայքար չենք ընդունելու, պետք է ինստիտուցիոն գործունեություն ծավալել, մերը մեր թեկնածուին ու ծրագրին սատարելու միջոցառումներ էր ենթադրում, նույն կոնցեպտն ուներ նաեւ Հանրապետություն կուսակցությունը»:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ այս երկու կուսակցությունները որոշեն միասին առաջադրել վարչապետի թեկնածու՝ համապատասխան ծրագրով, պատգամավորն արձագանքեց.
«Դեռ կքննարկենք, քանի որ համատեղ ԵԼՔ-ի ծրագրերն են եղել սրանք ի սկզբանե, հիմա քանի դեռ կա առանձին ՔՊ-ի գործունեությունը, մենք մտադրություն ունենք չխանգարել, զուգահեռաբար հիմա չենք ծավալի, վարչապետի թեկնածու առաջադրելուն ժամանակ կա, եւ չենք էլ քննարկել այս իրավիճակում: Տեսնենք՝ զարգացումներն ինչպիսին են լինելու, կորոշենք»:
Նկատառմանը, որ ԲՀԿ-ն էլ է ասում, որ ինստիտուցիոնալ պայքար է հարկավոր, ոչ թե անձերի դեմ, ԵԼՔ-ի ներկայացուցիչն ընդգծեց, թե իրենք երբեք ռեալ ընդդիմադիր գործունեությամբ չեն զբաղվել:
«Մենք երբեք չենք խոստացել մեր ընտրողներին, որ հեղաշրջում կամ հեղափոխություն ենք անելու, մենք խոստացել ենք իրենց ձայները պահպանել ու բարձրացնել իրենց մտահոգող բոլոր խնդիրները, մենք դրանցով զբաղվում ենք ամեն օր»:
Գեւորգ Գորգիսյանն ավելացրեց, որ իրենք աշխատում են՝ գիտակցելով դաշինքի գործունեության կարեւորությունը, որպեսզի այն շարունակի բնականոն աշխատել: