Դիպուկահար Աղասի Ասատրյան. ընկել են շրջափակման մեջ, մնացել առանց փամփուշտների
«Ծառայում եմ Հայաստանի Հանրապետությանը»: Ծնողների զանգերին հենց այսպես էր պատասխանում Աղասի Ասատրյանը: Բարեւից հետո երկրորդ խոսքն էր: 2016 թվականի ապրիլի 2-ին Թալիշի 170 դիրքում նահատակված Աղասին վերջին անգամ հոր հետ խոսել էր մարտի 31-ին: Ինքն էր զանգել:
«Լավ լուր ուներ: Ասեց` պապ կրակայինը հաղթել եմ, ինձ արձակուրդ են տվել: Բայց ապրիլի մեկին պիտի դիրքեր բարձրանամ»,- հիշում է Աղասիի հայրը՝ Սարմեն Ասատրյանը:
Ապրիլի 1-ին արդեն Աղասիի Մասիսում ապրող ծնողներն անհանգիստ են եղել: Սահմանից ստացվող լուրերին մեծ լարվածությամբ են հետեւել: Տղային զանգել չեն կարողացել: Աղասիի զովելուց հետո հայրը գնացել է Թալիշ: Հետո իմացել է, որ տղայի զինակից ընկերը Մատաղիսի հոսպիտալում է: Հանդիպել է, խոսել են: Զինվորն ամեն ինչ պատմել է:
«Իրենք ընկել են շրջափակման մեջ, գյուղի մեջ էլ է եղել թշնամին: Սկզբից դեմից են կռվել՝ չիմանալով, որ կողքից թուրքը մտել է գյուղ, էդ թեժ պահին իրենց վրա հետեւից էլ են հարձակվել: Իրենց վրա աշխատել ա 4 հատ վեռտալյոտ, 2 հատ բեզպիլոտնիկ, մեկը՝ նկարող, մեկը՝ կամիկաձե, իր ընկերոջ պատմածով՝ որտեղ իրենք գնացել են, թուրքը էդ կողմ է գնացել, մեկ էլ արտիլերիա է աշխատել, բացի տեխնիկայից: Տանկ չի բարձրացել: Էդ տեղը բարձունք ա, դրա համար էլ չի կարողանում մինչեւ հիմա թշնամին վերցնի: էդ պոստը միշտ էլ ունեցել է զոհեր ու վիրավորներ»,- պատմում է Սարմենը:
Երկար են պայքարել տղաները բարձունքում, օգնություն են խնդրել, տեղ չի հասել: Զենք տեղափոխող զինվորական ուրալի վրա հենց գյուղի մեջ՝ Թալիշում, հարձակվել, սպանել են վարորդին եւ մայորին: Այդ ընթացքում նաեւ վերջացել են տղաների մոտ եղած փամփուշտները: Մնալով անօգնական՝ անցել են ձեռնամարտի: Ապրիլի 2-ին, մինչեւ ժամը 17-ը հայ զինվորները երես երեսի կռվել, պայքարել են, որ այսօր լուսաբացները խաղաղ լինեն:
«Իմ Աղասը 170 դիրքի սնայպերն էր, իրենք ունեցել են զենք, ուղղակի փամփուշտի պակասություն է եղել: Տղաները կռվել են մինչեւ վերջ: Առաջինը զոհվել է իրենց հրամանատարը՝ Մերուժան Ստեփանյանը, հետո զոհվել է Աղասիս: Մոտավորապես 13-ից 14 ժամ անընդմեջ կռվել են: Թալիշի կամանդիրից՝ Մարկից իմացա, որ երբ զինադադար է եղել, թուրքերը մի 100 հատ իրենց դիակները տարել են երեխեքի պոստերից»:
Սարմենն ասում է՝ 4 ամսից Աղասին զորացրվելու էր: Հուլիսին տուն էր վերադառնալու: Ընտանիքի միակ տղան էր, Ասատրյանների հույսը: Տղան չեկավ, բայց ինքը գնաց Թալիշ: 170 դիրքում խաչքար է կանգնեցրել Սարմենը՝ որպես խոնարհում իր զավակի եւ նրա հետ նահատակված տղաների հիշատակին:Աղասի Ասատրյանը հետմահու պարգեւատրվել է «Մարտական Խաչ» 1-ին աստիճան շքանշանով: