Ալավերդի քաղաքի Թումանյան փողոցը եւ Հայպետշին թաղամասը բաժանող արգելապատնեշը ալավերդցիների համար շարունակվում է չլուծված խնդիր մնալ: Հենապատը կառուցվել է 2012 թվականին: Անշուք պատը, ինչպես Ալավերդու այն ժամանակվա քաղաքապետ Արտավազդ Վարոսյանն էր խոստանում, կարճ ժամանակահատվածում էսթետիկական տեսքի պիտի բերվեր, քանի որ գտնվում է քաղաքի կենտրոնական հատվածում եւ աղավաղում է քաղաքի ընդհանուր տեսքը: Հաջորդ երկու տարիների ընթացքում պատը ձեւավորելու մի քանի տարբերակներ քննարկվեցին, նախագծեր հաստատվեցին, սակայն այդպես էլ կյանքի չկոչվեցին: Իր մի շարք ելույթներում նախկին քաղաքապետ Վարոսյանը հիշեցնում էր ֆինանսական ու եղանակային խոչընդոտները, ապա նաեւ՝ ինչ-որ տեղ ներկայացված նախագծերի ոչ լիարժեք լինելը:
Պատը էսթետիկական տեսքի բերելու մեկ այլ գաղափարով էլ հանդես եկավ արդեն հաջորդ քաղաքապետը՝ Կարեն Փարեմուզյանը, ում նախաձեռնությամբ թիթեղյա ծածկեր տեղադրվեցին արգելապատնեշի վրա՝ այն որպես գովազդային հարթակ ծառայեցնելու նպատակով, սակայն այդպես էլ ոչ մի գովազդ տարիներ շարունակ՝ մինչ օրս, չհայտնվեց պատի վրա:
Արգելապատնեշը տեսքի բերելու մասին հարցը քաղաքապետից քաղաքապետ փոխանցվեց ու հասավ մինչեւ ներկայիս քաղաքապետ Սասուն Խեչումյանին: Խնդիրը կրկին բարձրացվեց ու բարձրաձայնվեց նաեւ Ալավերդի համայնքի ավագանու նախորդ նիստի ժամանակ: Ալավերդու բնակիչ Գոռ Հովվյանը փոխանցելով բազմաթիվ ալավերդցիների կարծիքը հայտնեց, որ հենապատը ոչ ավել, ոչ պակաս բանտի պատի տեսք է հաղորդում տարածքին. «Շատ լավ նկարիչներ ունենք, լավ մասնագետներ ունենք, գոնե թող մի քանի գեղեցիկ նկարներ արվեն»,- ասաց բնակիչը: Մեկ այլ ալավերդցու կարծիքով՝ պետք է պատի վրա պատկերվի քաղաքի քարտեզը, ինչպես նաեւ գեղատեսիլ վայրերը, որոնք Ալավերդի այլցելող զբոսաշրջիկների համար ուղեցույց կդառնան:
Ավագանու նիստի ժամանակ քաղաքապետ Սասուն Խեչումյանն առաջարկել է ներգրավել քաղաքի նկարիչներին. «Մեր նկարիչներին կներգրավվենք, եթե կառաջարկեն հետաքրքիր մի բան, ու տա Աստված՝ ֆինանսավորում էլ կգտնենք, որ պատը սիրունանա, մենք պատրաստ ենք միանշանակ համագործակցել»,- ասաց Խեչումյանը:
Թե երբ բանտի արգելապատնեշի նմանվող ու երկար ձգվող հենապատը կգունազարդվի ու գեղեցիկ տեսք կստանա, ալավերդցիները չգիտեն, մտավախությունը մեկն է՝ խնդիրը եւս մի քանի տարի չմնա չլուծված, բաժին հասնելով արդեն հաջորդ` չորրորդ քաղաքապետին: